FOTO: Časti Slovenska pokrýva sneh. Napadne aj 50 cm. Cestári sú v pohotovosti

28.12.2020 o 13:13 - Veronika Salayová
  • Článok

Na mnohých miestach stredného Slovenska od ranných hodín sneží a padať neprestane. Ďalšia vlna sneženia prichádza a prinesie predovšetkým na hory desiatky centimetrov nového snehu.

FOTO: Časti Slovenska pokrýva sneh. Napadne aj 50 cm. Cestári sú v pohotovosti
Liptovská Teplička. Foto: Daniela Pitoňáková/FB iMeteo

Na Slovensko zavítalo výraznejšie sneženie. Na mnohých lokalitách, hlavne severného a stredného Slovenska, nasnežilo pár centimetrov už počas včerajška vo večerných a nočných hodinách.

Snežiť na našom území neprestalo ani v ranných a predobedňajších hodinách. Aktuálne na Slovensku sneží od nadmorskej výšky približne 500 m n. m. Sneženiu však nie je koniec, práve naopak.

Od západu prichádza ďalšia vlna sneženia, pričom najviac snehu pribudne v noci z pondelka na utorok, a to najmä do oblasti stredného Slovenska. 

Výdatná snehová nádielka zasiahne najmä oblasť Nízkych Tatier, kde sa očakávajú desiatky centimetrov čerstvého snehu. Do zajtra tu môže pribudnúť aj pol metra snehu!

Sneh aktuálne spôsobuje komplikácie hlavne vodičom na cestách. 

Aktuálna situácia na cestách. Sneh a mokrá vozovka. Zdroj: zjazdnost.sk
Sneh a mokrá vozovka. Aktuálna situácia na cestách. Zdroj: zjazdnost.sk

Na západnom a východom Slovensku sú cesty prevažne mokré. Pozor, pri nízkych teplotách môžu cesty namŕzať! V Donovaloch je napríklad vozovka aktuálne už zľadovatená. 

Slovenská správa ciest upozorňuje, že v oblasti Prievidze, Oravy, Liptova, Vysokých Tatier, Brezna, Spišu a Gemeru sa nachádza čerstvý až utlačený sneh v hrúbke 1 až 3 cm. Na ceste I/67 Ostrá Skala - Pusté pole je čerstvý sneh s výškou 4 až 5 cm.

Na horskom priechode Donovaly sa nachádza zľadovatený sneh (1 cm). Utlačený sneh je na HP Zbojská (3 cm) a Štós (1 cm). Kašovitý sneh (1 až 2 cm) sa vyskytuje miestami na HP Súľová, Šturec, Čertovica, Grajnár, Fačkov, Látky-Prašivá, Vrchslatina a Huty. Čerstvý sneh napadal na vozovky HP Podspády (2 cm) a Dobšiná (3 cm).

Okrem sneženia môže problémy spôsobovať aj silný vietor na severe. V lokalitách Liptovský Hrádok, Ilava a v okrese Stará Ľubovňa zaznamenali silný nárazový vietor a fúkať bude aj naďalej. Aktuálnu polohu zrážok sledujte TU.

Najnovšie správy