FOTO: Česko trápi kalamita. Problémy sú aj v Nemecku. Večer zasneží aj u nás

26.01.2021 o 15:49 - Dominik Cenkner

Kým včera trápilo husté sneženie východné Slovensko, dnes podobné problémy riešia v Nemecku i v susednej Českej republike. Množstvo snehu spôsobuje problémy najmä na cestách.

FOTO: Česko trápi kalamita. Problémy sú aj v Nemecku. Večer zasneží aj u nás
Husté sneženie v Česku komplikuje situáciu na cestách, Foto: idnes.cz

Začneme spomínanou Českou republikou. U našich západných susedov komplikuje sneženie dopravu hneď v niekoľkých krajoch. Kvôli silnému sneženiu sú ťažko prejazdné cesty v Plzenskom a Karlovarskom kraji.

Zbytky snehu sa držia na cestách v Libereckom a Královohradeckom kraji. Sneženie sa bude presúvať ďalej smerom na východ, pričom vo večerných hodinách zasiahne aj časť západného Slovenska.

Vráťme sa ale ešte do Česka. Husté sneženie sa tam podpísalo už pod niekoľko nehôd. Kritická situácia je aj na diaľnici D6, kde uviazlo niekoľko kamiónov. Dopravu tam preto riadi polícia. Tá okrem iného vyzýva vodičov, aby zbytočne neriskovali a nepreceňovali schopnosti svoje i svojich áut či kamiónov.

Český hydrometeorologický ústav informuje, že najviac snehu napadlo v Karlovarskom kraji. V Krušných horách to môže byť aj okolo desať centimetrov. Inde nasnežilo od jedného do piatich centimetrov.

Husté sneženie však nekomplikuje situáciu len v Českej republike. Problémy hlásia aj z Nemecka. Silné sneženie aj tam viedlo k dopravným zápcham a nehodám. Najkritickejšia bola situácia na diaľnici A4. 

Sneženie postihlo okrem centrálnej časti aj juhovýchod. Z dostupných údajov vyplýva, že výška čerstvého snehu sa v niektorých častiach Bavorska pohybuje na úrovni okolo 20 centimetrov.

Ako sme už spomínali, sneženie večer zasiahne aj západné Slovensko. V týchto chvíľach sa ešte sneženie vyskytuje na severe nášho územia, kde však zrážky postupne ustanú. Sneženie zasiahne výlučne západné Slovensko a prinesie skôr len symbolický poprašok. O niečo viac snehu môže napadnúť na Záhorí v oblasti Malých Karpát, kde sa prejaví náveterný efekt. Tu môže napadnúť do 3 cm.

Aktuálnu polohu zrážok môžete sledovať prostredníctvom nášho iRadaru. Viac informácií sa dozviete aj v nasledujúcom článku.