FOTO: Cez Slovensko sa prehnala supercela. Búrky boli veľmi fotogenické

21.06.2022 o 00:45 - Peter Minárik

V priebehu noci postúpil cez naše územie studený front, ktorý priniesol búrky. Tie sa vyskytli predovšetkým na západnom Slovensku, kde dokonca zanikla aj supercela, ktorá vznikla ešte v Česku.

FOTO: Cez Slovensko sa prehnala supercela. Búrky boli veľmi fotogenické
Ján Schmucker

Máme za sebou mimoriadne horúci začiatok týždňa. Pred studeným frontom do našej oblasti vyvrcholil príliv teplého vzduchu, ktorý priniesol teploty, šplhajúce sa až k +35 °C.

Zároveň však začal postupovať studený front, ktorý do našej oblasti priniesol množstvo búrok. Prvé búrky sa ešte v ranných a dopoludňajších hodinách vytvárali nad Českom a boli intenzívne.

S príchodom popoludnia vznikali dokonca aj supercelárne búrky, ktoré prinášali krúpy s priemerom aj 3 cm a silný vietor, ktorý v Česku páchal škody.

Supercela na Slovensku

V druhej polovici popoludnia vznikla nad územím Českej republiky supercelárna búrka, ktorá bola veľmi fotogenická. Tá následne postúpila na južnú Moravu a prešla dokonca aj oblasťami, ktoré so supercelárnou búrkou nemajú dobré skúsenosti. Takto pred rokom totiž jedna supercela vyprodukovala aj moravské tornádo. Včera sa tam supercela vrátila opäť.

Táto búrková bunka následne postúpila nad naše územie a zamierila si to cez severné Záhorie nad Považie. Odtiaľ postupovala ďalej nad Horné Ponitrie a tu zanikla.

Táto bunka bola unikátna svojou dlhou životnosťou. Od svojho vzniku až po svoj zánik prešla až okolo 600 km, čo je na supercelárnu búrku pomerne veľa. Našťastie však supercela nebola sprevádzaná extrémnymi sprievodnými javmi a priniesla len prechodne krúpy a silnejšie zrážky.

Búrky zasiahli najmä západ

Okrem supercely na severozápade sa vyskytli aj ďalšie búrky. Tie prišli z Moravy a z východného Rakúska nad západné Slovensko. Búrka prešla Bratislavou smerom ku Komárnu, kde zanikla. Fotogalériu z búrok nájdete pod článkom.

Búrka priniesla nárazový vietor so silou okolo 70 km/h a zosilnenie. Lokálne spadlo aj viac ako 10 mm. Blesková aktivita bola na západe výrazná, ale z pohľadu konečnej bilancie bleskov neboli búrky nejako významné. Na celom Slovensku udrelo len okolo 1500 bleskov.

Teraz sa situácia na našom území upokojí a oblačnosť sa zmenší. Zároveň treba počítať aj so zmenšením oblačnosti.