Francúzsko a Španielsko zasiahlo silné sneženie. Napadlo takmer 50 cm snehu

29.11.2021 o 11:30 - Veronika Salayová

Veľmi silné sneženie zasiahlo cez víkend časti Francúzska a Španielska, kde miestami napadlo takmer pol metra snehu. Husté sneženie skomplikovalo aj situáciu na cestách. 

Cez víkend sa v niektorých častiach Francúzska a Španielska poriadne rozsnežilo. Sneženie zasiahlo centrálnu, východnú a južnú časť Francúzska a napadli desiatky centimetrov. 

Teploty vo Francúzsku klesli cez víkend pod sezónny priemer, a to o 2 až 3 °C. V niektorých oblastiach klesli teploty až na -6 °C. Meteorológovia vydali až v 11 francúzskych regiónoch varovanie 2. stupňa pred snežením a poľadovicou. 

Teploty v Španielsku klesli ešte nižšie. V Katalánsku namerali v nedeľu -12 °C. 

Sneženie zastavilo premávku na diaľnici

Sneženie spôsobilo nemálo komplikácií najmä na cestách. Silné sneženie zastavilo v nedeľu dopravu na diaľnici A89 v centrálnej časti Francúzska.

Pri meste Thiers ostali v extrémne dlhej zápche uviaznuté stovky vozidiel na niekoľko dlhých hodín. Dokonca týmto ľuďom museli zabezpečiť potraviny a nápoje. 

Na najvyššom bode diaľnice vedúcej na okraji pohoria Centrálny masív napadlo približne 30 centimetrov snehu.

V Pyrenejách napadlo 50 cm snehu

Najvýraznejšie však snežilo na juhu krajiny v oblasti Pyrenejí, kde napríklad v obci Cauterets napadlo aj 50 cm snehu. V Pyrenejách pre množstvo čerstvého snehu platí aj zvýšená výstraha pred lavínami. 

V Španielsku taktiež veľmi husto snežilo najmä nedeľu večer a po celej krajine bolo zablokovaných niekoľko stoviek ciest. Husté sneženie, silné dažde a nárazový vietor viedli aj k dvom smrteľným dopravným nehodám na severe krajiny. 

Na horách pritom spadlo za posledných 7 dní už viac ako 100 centimetrov snehu.