FOTO: Hurikán Sally spustošil juhovýchod USA. Napršalo cez 750 mm zrážok

21.09.2020 o 11:30 - Dominik Cenkner
  • Článok

Je to už niekoľko dní, čo štáty na juhu a juhovýchode USA zasiahol hurikán Sally. Aj keď pôvodne mal zasiahnuť len juhovýchod Louisiany, nakoniec sa dostal ešte ďalej, čím napáchal oveľa viac škôd.

FOTO: Hurikán Sally spustošil juhovýchod USA. Napršalo cez 750 mm zrážok
Hurikán Sally spôsobil rozsiahle škody, Foto: eu.usatoday.com

Okrem spomínanej Louisiany zasiahol aj Alabamu a západnú Floridu. Škody boli obrovské - vyše pol milióna domácností ostalo bez elektrického prúdu.

Hurikán Sally v noci z 15. na 16. septembra zosilnel na kategóriu č. 2 na Saffirovo-Simpsonovej stupnici. Na pevninu dorazil počas stredajšieho rána, okolo 5. hodiny, a to blízko alabamského mesta Gulf Shores. V ňom žije približne 12 tisíc obyvateľov.

Už vtedy ho doprevádzali silné nárazy vetra, ktoré sa pohybovali až okolo 165 km/h. Časom však fúkal ešte silnejšie. V spomínanom Gulf Shores dosahovali nárazy až 198 km/h. Zahanbiť sa nenechalo ani mesto Fort Morgan, taktiež v Alabame, kde namerali rýchlosť 195 km/h.

Veľký problém taktiež predstavovala voda. Nielenže sa zdvihla hladina Mexického zálivu, a to až o niekoľko metrov, ale hurikán zo sebou priniesol aj výdatné zrážky. Tie sužovali najmä západ Floridy, kde v priemere napršalo od 300 do 500 litrov vody. Rekord drží Bellview, kde za pár hodín spadlo 762 mm zrážok.

Zrejme aj vďaka hurikánu Sally, sa do Európy dostal dym z kalifornských požiarov. Ten sme mohli sledovať aj nad Slovenskom. Pripomenulo nám to, že aj keď sa zdá, že nás sa klimatické zmeny netýkajú, opak je pravdou.

 

Najnovšie správy