FOTO: Irak zasiahla už desiata piesočná búrka v priebehu mesiaca

25.05.2022 o 11:31 - Dominik Cenkner

Kým našu oblasť trápia bežné „letné“ búrky, v Iraku riešia iné búrky, piesočné. A rovnako ako tie naše, aj tamojšie spôsobujú problémy a škody.

FOTO: Irak zasiahla už desiata piesočná búrka v priebehu mesiaca
Už desiata piesočná búrka ochromila Irak, zdroj: Alla-Al-Marjani

Oblohu od Teheránu po Rijád začiatkom tohto týždňa opäť zahalili husté oblaky prachu. Išlo o ďalšiu piesočnú búrku v regióne, desiatu v Iraku od polovice apríla.

Častý výskyt piesočných búrok, ktoré nasledujú v podstate po sebe, oslabujú obyvateľov a znepokojujú vedcov. Piesočné búrky sú v regióne koncom jari a začiatkom leta bežné, ale tento rok ich je viac. V Iraku dochádza v priemere k jednej týždenne.

V pondelok preto tamojšie úrady vyhlásili voľný deň a vyzvali občanov, aby nevychádzali von. Ministerstvo zdravotníctva pripravilo v najviac postihnutých oblastiach kyslíkové prístroje pre ľudí s dýchacími problémami. Nemocnice kvôli piesočnej búrke muselo vyhľadať približne tisíc obyvateľov.

V regióne vládne sucho

OSN zaraďuje Irak na piate miesto v rebríčku krajín najviac ohrozených suchom. Prognózy naznačujú, že v nasledujúcich dvoch desaťročiach by sa v krajine mohlo vyskytnúť až 272 dní s prachovými búrkami ročne a do roku 2050 až 300.

Prezident Barham Sálih uviedol, že vysušovanie a premena púšte postihuje 39 % územia Iraku. Odborníci odporúčajú vysádzať lesy na vytvorenie vetrolamov.

„Je to problém celého regiónu, ale každá krajina má svoje vlastné slabiny a zraniteľnosť," povedal Jaafar Joudri, geoarcheológ z Bagdadskej univerzity.

„Irak prišiel o viac ako dve tretiny zelených plôch v dôsledku 17 rokov zlého hospodárenia s vodou. Preto sa teraz Iračania sťažujú na piesočné búrky viac ako ich susedia z okolitých krajín," povedal Jurdi.

Piesočné búrky spôsobujú množstvo problémov

Piesočné búrky okrem zdravotných problémov, spôsobujú aj mnohé iné. Nulová viditeľnosť bráni plynulej doprave, kompetentní musia uzatvárať školy či úrady.

Na záver len pripomenieme, že pri poslednej piesočnej búrke prišli o život tri osoby a niekoľko stoviek muselo byť hospitalizovaných.

V máji zažili búrky aj Saudská Arábia, Kuvajt a Irán. Kuvajtské letisko už druhýkrát v tomto mesiaci prerušilo prevádzku kvôli zlej viditeľnosti a ulice Kuvajtu a Bagdadu boli v utorok väčšinou prázdne a bez áut.