FOTO: Kórejský polostrov doslova zasypal sneh

05.03.2021 o 18:32 - Dominik Cenkner
  • Článok

Ako Severnú, tak aj Južnú Kóreu na začiatku meteorologickej jari zasiahlo výdatné sneženie, keď za niekoľko hodín napadlo aj cez 50 cm snehu.

FOTO: Kórejský polostrov doslova zasypal sneh
Snehová nádielka v Južnej Kórei, zdroj: twitter.com/@koreatimescokr

Sneh v oboch krajinách spôsobil vážne, najmä dopravné, komplikácie. V Južnej Kórei napr. na niektorých častiach diaľnice vedúcej pozdĺž východného pobrežia uviazli stovky vozidiel.

Nepriaznivé počasie prispelo k približne 500 dopravným nehodám. Približne 100 ľudí utrpelo aj zranenia.

Nad Žltým morom, ležiacim medzi Čínou a Kórejským polostrovom, došlo v noci na 1. marca ku vzniku tlakovej níže, ktorá postupovala spočiatku východným, neskôr severovýchodným smerom. Okrem toho sa v noci na 1. marca na Kórejský polostrov rozšírila tlaková výš so stredom nad pomedzím Mongolska a čínskeho Vnútorného Mongolska.

A tak na Kórejský polostrov začal prenikať chladný vzduch zo severoázijského vnútrozemia. Dážď spojený s tlakovou nížou rýchlo prešiel do sneženia, ktoré bolo miestami veľmi husté.

Nový sneh na Kórejskom polostrove z pohľadu družice (3. marca 2021), zdroj: worldview.earthdata.nasa.gov
Nový sneh na Kórejskom polostrove z pohľadu družice (3. marca 2021), zdroj: worldview.earthdata.nasa.gov

V severokórejskej metropole Pchjongjangu do pondelka večera spadlo 23 mm zrážok. Pri teplotách od +3 °C do +5 °C prevažne vo forme dažďu. Inak tomu bolo na opačnom konci Severnej Kórei.

V Changjonu v provincii Kangwon, približne 20 km severozápadne od demilitarizovanej zóny, v pondelok spadlo 76 mm zrážok, z toho 60 mm vo forme snehu. A to pri teplotách od -2 °C do +1 °C. So snežením sa Changjon potýkal aj potom, do utorkového rána spadlo ďalších 16 mm zrážok vo forme snehu.

V Južnej Kórei to so zrážkami vyzeralo podobne. Do pobrežného mesta Sokčcho cyklón priniesol 82 mm zrážok, pričom okolo 65 mm spadlo vo forme snehu, a to pri teplotách od -3 °C do +0,5 °C.

V malom horskom meste Tegwalljong, ktoré sa nachádza necelých tridsať kilometrov od oceánu, napadlo 50 cm prašného snehu s tým, že v okolitých horách to bolo takmer až 80 cm snehu. Pre zmenu v Soule prvý jarný deň, z pohľadu meteorológov, priniesol okolo 70 mm zrážok, ale len zlomok v nich vo forme sneženia.

Najnovšie správy