FOTO: Krupobitie v Texase naháňalo hrôzu. Takéto krúpy padali z neba

19.05.2021 o 06:30 - Texas, Spojené štáty americké - Veronika Salayová
  • Článok

Takéto ľadové krúpy obrovských rozmerov padali začiatkom týždňa v Texase. Supercela priniesla krupobitie, ktoré doslova naháňalo hrôzu. 

FOTO: Krupobitie v Texase naháňalo hrôzu. Takéto krúpy padali z neba
Foto: BexarCountySevereWX

Texas zažilo začiatkom týždňa krušné časy. Supercela západne od Maverick County na juhu Texasu pri mexických hraniciach priniesla v pondelok krupobitie, ktoré prekvapilo veľkosťou aj tvarom ľadových krúp.

Ľadové krúpy mali veľkosť menšieho žltého melónu a navyše mali nepravidelné ľadové ostne. Na prvý pohľad vyzerali naozaj hrôzostrašne.

Proces vzniku takto veľkých kusov nie je vôbec jednoduchý a musia nastať veľmi špecifické podmienky pre vytvorenie takto veľkých kusov.

Oficiálny rekord najväčšej ľadovej krúpy na svete

Takáto veľkosť a tvar nie sú bežné a tento kúsok zrejme nemal veľmi ďaleko od tej rekordnej.

Najväčšia ľadová krúpa, ktorú doteraz v Spojených štátoch oficiálne zaznamenali, spadla v lete 2010 v meste Vivian v Južnej Dakote. Mala priemer viac ako 20 centimetrov a vážila necelý kilogram.

Žeby náhoda?

Zaujímavosťou je, že pred rokom, taktiež v máji v roku 2020, Texas zasiahlo silné krupobitie, ktoré do oblasti Burkburnett na severe Texasu priniesli ľadové krúpy obrovských rozmerov, ktoré boli porovnateľné s týmito, ktoré padali z neba v pondelok.

Kým toto krupobitie nespôsobilo zranenia ani veľké škody na majetku, to minuloročné škody páchalo. Ľadové krúpy mali takú silu, že napríklad prerazili strechu rodinného domu.

Je veľkým šťastím, že pri krupobití sa nikto nezranil. Za veľmi nebezpečné sa považujú ľadové krúpy, ktoré dosahujú veľkosť väčšiu ako 15 centimetrov.

Najnovšie správy