FOTO: Liptovské Sliače pod vodou. Spadlo 90 mm zrážok

26.06.2020 o 23:10 - Liptovské Sliače - Ľubomír Franko
  • Článok

Mimoriadne silné búrky sa aj naďalej vyskytujú na severe Slovenska. V oblasti Liptovu napršalo už viac ako 90 milimetrov a búrky sa tam aj naďalej opätovne tvoria. Obec Liptovské Sliače zaplavila voda. 

FOTO: Liptovské Sliače pod vodou. Spadlo 90 mm zrážok

Výrazné prívalové zrážky sa aj naďalej vyskytujú na severe Slovenska. Búrky majú stále dostatok teplého a vlhkého vzduchu, ktorý k nám prúdi od juhu.

V dostatočnom strihu vetra sú sprevádzané najmä prívalovými zrážkami. Tvoria sa vďaka systému ,,backbuilding", kedy nové búrkové bunky vznikajú na zadnej strane búrkového komplexu. 

Kvôli týmto podmienkam sa búrky vyskytujú nad jedným miestom, alebo lepšie povedané nad jedným miestom vznikajú nové a nové búrky aj počas niekoľkých hodín.

Za posledných 24 hodín napršalo na Liptove už lokálne cez extrémnych 90 milimetrov zrážok, čo viedlo k lokálnym záplavám (Liptovská Lúžna 90,4 mm).

Úhrn zrážok za posledných 24 hodín
Úhrn zrážok za posledných 24 hodín k 22:00

Pod vodou sa okolo 22. hodiny ocitla aj obec Liptovské Sliače. Miestny potok tam zaplavil niektoré domy a hlavnú cestu prechádzajúcu obcou. 

Portál Žilinak.sk upozorňuje aj na problémy na cestách:

  • v okr. Ružomberok pre silný prívalový dážď sú cesty v obciach Lipt. Sliače, Lipt. Lužná, Lipt. Osada, RK- časť Biely Potok zaplavené vodou, alebo bahnom !
  • na ceste 1/18 v Ivachnovej smer D1 Lipt. Mikuláš je voda na vozovke ako aj za RK v smere na LM pri odbočke na Lískovu
  • v okr. RK ako aj LM počas jazdy znížte rýchlosť a úsekom prechádzajte s maximálnou opatrnosťou , na viacerých úsekoch ciest zasahujú HaZZ a DHZ.

PZ usmerňuje, prípadne odkláňa premávku.

No a situácia v Liptovských Sliačoch? Na tú si môžete urobiť názor sami.

foto: Ľubomír Kelčík
foto: Ľubomír Kelčík

Podobne mohli skončiť aj ďalšie obci v oblasti, keďže prívalové zrážky sme zaznamenali v širšom okolí.

Intenzívne búrky sa budú tvoriť aj počas najbližších hodín, vytvárať sa budú na strednom a východnom Slovensku.

Najnovšie správy