FOTO: Maďarskom sa prehnalo „zimné krupobitie“, tzv. graupel

27.01.2021 o 07:00 - Veronika Salayová
  • Článok

Na juhovýchode Maďarska sa včera popoludní objavil tzv. graupel  – mäkké krúpy, ktoré sú typické pri zimných búrkach.

FOTO: Maďarskom sa prehnalo „zimné krupobitie“, tzv. graupel
Foto: Idókép

V Békešskej Čabe na juhovýchode Maďarska obyvateľov prekvapilo zimné krupobitie, ktoré sa mestom prehnalo včera popoludní okolo 15.00 hod., informuje Idókép.

Nejde však o typické ľadové krúpy, ako ich poznáme počas letných búrok.

Tieto zimné krúpy, tzv. graupel, sa objavuje počas zimných búrok a od bežných krúp sa líšia viacerými vlastnosťami. Hlavným znakom graupelu je to, že v pri dotyku sa takmer okamžite rozpadajú, kým ľadové krúpy sú pevné.

Graupel je jemný, stlačiteľný, priesvitný ľad s obsahov vzduchu. Veľkosť je zvyčajne menej ako 5 milimetrov a sú zakalené alebo biele – nie sú číre ako snehové vločky.

Graupel vzniká tak, že na centrálny ľadový kryštál namŕzajú prechladené alebo už zmrznuté kvapôčky. V prípade sublimácie sa na ňom vytvára štruktúra podobná námraze.

Často sa formujú vo vysokohorských oblastiach. Pre svoju hustotu sú skôr nestabilné a môžu viesť k vysokému riziku vzniku nebezpečných lavín. 

O graupele prvýkrát oficiálne informovali v správe o počasí z roku 1889 a od tej doby sa v oblasti  meteorológie popisoval ako „mäkké krupobitie“ alebo „snehové pelety“.

Takto vyzerali tie včerajšie graupely v Békešskej Čabe.

Najnovšie správy