FOTO: Na Floride vyhlásili kvôli siniciam mimoriadny stav

16.08.2018 o 08:55 - Florida - Ľ.F.
Článok

Zaujímavá situácia nastala na Floride. Guvernér štátu tam musel vyhlásiť mimoriadny stav kvôli javu nazývanému ,,red tide".

FOTO: Na Floride vyhlásili kvôli siniciam mimoriadny stav

V oblasti Floridy prevláda už dlhšiu dobu nadpriemerne teplé počasie. To vedie k prehrievaniu miestnych vôd, kde sa veľmi dobre darí toxickým siniciam. Tie sa v teplej vode dobre rozmnožujú a postupne sa až nebezpečne rozšírili. Guvernér štátu Florida Rick Scott vyhlásil 13. augusta na niektorých miestach mimoriadny stav.

V kombinácii s výrazným prílivom sa tieto sinice dostávajú na pláže spolu s rybami, ktoré v nich zahynuli. Uhynuté ryby a toxické sinice tak ostávajú na plážiach, z ktorých sa šíri nepríjemný zápach. Ten môže pri vdýchnutí spôsobiť podráždenie v pľúcach. 

Guvernér Floridy vyčlenil na boj proti siniciam viac ako 1 milión dolárov. Tie budú slúžiť na financovanie vedcov, biológov a prác na čistenie pláží. Zároveň sa bude financovať aj organizácia Visit Florida, ktorá bude mať za úlohu informovanie turistov a miestnych obyvateľov o kritickej situácii. 

Nebezpečné sinice môžeme pozorovať aj na satelitných snímkach z Bradenton Beach na Floride, kde sa javia ako bledomodré.