FOTO: Na Marse zachytili špeciálne „dúhové“ oblaky

31.05.2021 o 06:30 - Veronika Salayová
  • Článok

NASA pred pár dňami zverejnila svoje doterajšie poznatky o marťanskej atmosfére. Na Marse sa pomocou rovera z NASA  podarilo okrem iného nasnímať aj vzácny typ oblačnosti, ktorý žiaril a hýril farbami. 

FOTO: Na Marse zachytili špeciálne „dúhové“ oblaky
Foto: NASA

V marťanskej atmosfére sa sformulovalo niekoľko zaujímavých typov oblačností, ktoré sa podarilo zachytiť pomocou Rovera NASA Curiosity, informuje NASA

NASA uverejnila svoje doterajšie poznatky o atmosfére na červenej planéte a zistila niekoľko zaujímavostí. 

Kedy sa tvoria mraky na Marse?

Zamračené dni sú v riedkej suchej atmosfére Marsu zriedkavé. Mraky sa zvyčajne nachádzajú na rovníku planéty v najchladnejšom ročnom období, keď je Mars na svojej obežnej dráhe oválneho tvaru najďalej od Slnka.

Vedci si však všimli, že sa mraky sa formujú o niečo skôr, ako sa očakávalo, a začali s ich dokumentáciou. Výsledkom boli obrázky rôznych typov oblačností. Niektoré z nich boli naplnené ľadovými kryštálmi, ktoré rozptýlili svetlo zo zapadajúceho slnka a doslova hýrili farbami.

Takéto oblaky s irizáciou sa tvoria aj na Zemi a poznáme ich pod ľudovým pojmom „dúhové“ oblaky. Irizácia o jav, pri ktorom sa na maličkých kryštálikoch ľadu a kvapkách vody v oblakoch láme svetlo.

Vedcom sa podaril aj nový objav

Vedci v marťanskej atmosfére našli aj oblaky, ktoré sa nachádzajú vo vyššej výške. Väčšina marťanských mrakov sa na oblohe vznáša vo výške najviac 60 km a sú zložené z vodného ľadu.

Mraky, ktoré však NASA Curiosity zachytila, sa nachádzajú vo vyššej nadmorskej výške, kde je veľmi chladno. Toto naznačuje, že tieto oblaky sú pravdepodobne tvorené zmrznutým oxidom uhličitým alebo suchým ľadom.

Vedci hľadajú ďalšie stopy a bude potrebné vykonať ďalšie analýzy na zistenie toho, z čoho sú tieto „vysoké“ oblaky presne utvorené. 

 

Najnovšie správy