FOTO: Na severozápade Bulharska včera podvečer zosadlo tornádo

08.06.2021 o 07:30 - Dominik Cenkner
  • Článok

Východnú časť Európy počas včerajšieho dňa potrápili početné búrky. Udrelo pri nich tisíce bleskov a v Bulharsku dokonca zosadlo aj tornádo.

FOTO: Na severozápade Bulharska včera podvečer zosadlo tornádo
Tornádo, ktoré včera zosadlo na severozápade Bulharska, zdroj: facebook.com/@Meteobalkans

Najmä východ, ale aj juh starého kontinentu si včera „užil“ množstvo búrok. Detekcie bleskov pri nich zaznamenali desaťtisíce bleskov.

Podľa portálu blitzortung.org ich malo udrieť vyše 90 tisíc bleskov. Našťastie väčšie škody nespôsobili.

Búrky sa vyskytli aj v Bulharsku, a to najmä na severozápade. Práve tam zosadlo aj tornádo.

Konkrétne sa tak stalo v podvečerných hodinách za obcou Zlatia. Tá leží neďaleko hraníc s Rumunskom. Úrady však nehlásia žiadne väčšie škody na majetkoch miestnych obyvateľov, či ich prípadné zranenia. Sociálnymi sieťami koluje množstvo dych-berúcich záberov, tornádo bolo priam fotogenické.

Čo vlastne v Bulharsku zosadlo?

Krátko po predmetnej udalosti sa na sociálnych sieťach začali objavovať prvé zábery označované ako „tornádo“. Tie však nedokazovali jeho dotyk so zemou. Začalo sa preto hovoriť o trombe.

Postupom času, keď záberov, ale aj videí pribúdalo, bolo možné presnejšie určiť, o čo vlastne išlo. Všetko naznačuje tomu, že v oblasti zosadlo tornádo, ktoré sa označuje ako landspout.

Ide o druh tornáda, ktoré nie je spojené s mezocyklónou. Vďaka strihu vetra, kedy fúka pri zemi vietor s inou rýchlosťou ako vo vyšších vrstvách, vzniká horizontálny vír. Tento vír je horizontálny do doby, keď napríklad nad týmto vírom začne vznikať oblačnosť a vďaka výstupným prúdom do oblačnosti horizontálny vír premenia na vertikálny.

Ide o zriedkavé udalosti. Tieto tornáda zvyčajne nedosahujú intenzitu klasického mezocyklonálneho tornáda, čo bol aj včerajší prípad.

Najnovšie správy