FOTO: Na Slovensko sa vrátila zima. Sneženie sužuje najmä sever

17.03.2021 o 16:43 - Peter Minárik
  • Článok

Vďaka prílivu veľmi studeného a vlhkého vzduchu od severu sa do našej oblasti vrátila zima. Sneženie sa vyskytuje predovšetkým na severe, kde napadlo aj niekoľko centimetrov nového snehu.

FOTO: Na Slovensko sa vrátila zima. Sneženie sužuje najmä sever

Na Slovensku už síce začala meteorologická jar, ale aktuálne to tak vôbec nevyzerá. Vyskytujú sa početné zrážky, ktoré sú na severe vo forme snehu a vytvára sa aj súvislá snehová pokrývka.

Za zmenu počasia môže tlaková výš, ktorá sa rozkladá nad východným Atlantikom a tlaková níž nad Čiernym morom. Medzi týmito dvoma tlakovými útvarmi tak do našej oblasti od severu prúdi veľmi studený a pôvodom vlhký vzduch.

Sneženie sužuje najmä sever

Vďaka vlhkému prúdeniu sa tvoria v našej oblasti početné prehánky, ktoré sa vyskytujú na mnohých miestach Slovenska, no keďže na severe je najchladnejšie, tak tu sú zrážky prevažne vo forme snehu.

Sneženie sa vyskytuje predovšetkým na severe Slovenska. Podľa údajov zo zrážkomerných staníc spadlo najviac zrážok v oblasti Vysokých Tatier, Kysúc a na Orave. V týchto oblastiach spadlo od 5 do 10 mm zrážok a keďže zrážky sú vo forme snehu a teploty väčšinou pod nulou, tak môžeme tieto hodnoty preklopiť do snehových zrážok. V týchto oblastiach tak lokálne spadlo od 5 do 10 cm snehu.

Sneženie tak vytvára súvislú snehovú pokrývku a lokálne je sneženie aj intenzívnejšie. Padajú pomerne veľké vločky a sneženie je lokálne aj hustejšie.

Cesty sú pod snehom

Vplyvom sneženia sú cesty v oblasti severného Slovenska pokryté aj čerstvou vrstvou nového snehu. Pod snehom sú predovšetkým cesty II. a III. triedy.

Slovenská správa ciest informuje, že pod snehom sú cesty na Kysuciach, na Orave, na Liptove, či v oblasti Tatier.

Problémy sú však aj v iných oblastiach Slovenska a to predovšetkým na horských priechodoch.

Sneženie by sa na našom území malo vyskytovať aj v nasledujúcich hodinách a dňoch. Na severe tak treba aj naďalej treba počítať so snehovými zrážkami. Ako to tam vyzerá, nájdete v galérii.

Najnovšie správy