FOTO: Najkrajšie momenty z nočných búrok. Zachytený bol aj shelf cloud

06.09.2020 o 14:00 - Dominik Cenkner
  • Článok

Počasie v strednej Európe už od včera ovplyvňuje studený front, vďaka ktorému sa v našej oblasti vyskytovalo množstvo búrok. Tie k nám dorazili v nočných hodinách, čo prialo všetkým nadšencom fotografovania, aby si „ulovili“ krásne zábery.

FOTO: Najkrajšie momenty z nočných búrok. Zachytený bol aj shelf cloud
Krásne zábery sa podarilo zachytiť aj v Ćeskej republike, Foto: Matěj Grék

Prvé búrky sa začali vyskytovať na slovensko-českom pohraničí, v okolí Čadce, krátko po 00:30 h. Dorazili k nám práve z Čiech, kde miestami padali aj krúpy o priemere 4 cm.

Búrková línia však dorazila aj z juhozápadu a v noci tak búrky úradovali aj v okolí Bratislavy. Presúvali sa ďalej smerom na severovýchod, pričom posledné z nich dozneli okolo 6. hodine ráno.

Búrky doprevádzali najmä zrážky. Najviac ich spadlo v Rajeckej Lesnej, a to rovných 35 mm. Výrazná bola aj blesková aktivita. Od polnoci dnešného dňa detekcie bleskov zaznamenali takmer 3500 úderov bleskov.

Práve to prialo všetkým tzv. lovcom búrok. Sociálne siete v priebehu pár hodín zaplavilo množstvo fotografií. Ich výber si môžete pozrieť v závere článku.

Búrky sa ojedinele môžu vyskytnúť na Slovensku aj v popoludňajších hodinách. Aktuálnu situáciu môžete sledovať prostredníctvom nášho iRadaru.

Najnovšie správy