FOTO: Nebo nad Berlínom vo štvrtok vyrážalo dych. O čo vlastne išlo?

14.03.2021 o 18:14 - Dominik Cenkner
  • Článok

Vo štvrtok večer mohli obyvatelia nemeckého Berlína sledovať krásne nebeské divadlo. Z neba totiž viseli mohutné oblaky. O čo vlastne išlo a vďaka čomu sa sformovali?

FOTO: Nebo nad Berlínom vo štvrtok vyrážalo dych. O čo vlastne išlo?
Takéto krásne divadlo mohli sledovať obyvatelia Berlína, zdroj: twitter.com/@akhama_mir

Cez Európu sa vo štvrtok prehnala víchrica Klaus. Hlavne v Holandsku a na Britských ostrovoch boli v nižších polohách hlásené nárazy vetra aj cez 100 km/h. Silný vietor tam vyvracal stromy a spôsobil množstvo škôd.

V Nemecku sa nárazy vetra vo väčších mestách pohybovali väčšinou do 100 km/h. Víchrica sa tak našťastie nevyrovnala k tým najsilnejším veterným búrkam, ktoré v uplynulých rokoch Európu zasiahli.

V silnom západnom prúdení sa nad Nemeckom vo štvrtok tvorili aj početné búrky. Jedna z nich sa vyskytla aj nad Berlínom, kde večer vytvorila fascinujúce divadlo.

Z búrkového oblaku (cumulonimbus) totiž vystupovali výrazné oblačné bubliny. Tie sa označujú aj pojmom mammaty.

Ako sa taký oblak vytvorí?

Pomenovanie mammaty je odvodené od latinského slova mamma - vemeno. Tento oblak sa javí obzvlášť dramatickým, keď je zboku ožiarený slnečným svetlom.

A práve to sa stalo vo štvrtok v Berlíne. Sociálne siete tak v podstate v momente zaplavili videá a fotografie, ktoré si môžete pozrieť v priloženej fotogalérii v závere článku.

Oblaky typu mammatus vznikajú väčšinou po búrke. Vtedy totiž slabnú výstupné pohyby, ktoré sa v búrkovom oblaku nachádzajú. Slabšie výstupné pohyby tak neudržia oblak kompaktný a preto sa kusy začnú prepadávať dole.

Práve vďaka tomu mohli v Berlíne sledovať takúto nádheru.

Najnovšie správy