FOTO: Obloha v niekoľkých krajinách Európy sa opäť sfarbila do oranžova

04.04.2021 o 18:02 - Dominik Cenkner
  • Článok

V uplynulých dňoch sa vďaka prachu zo Sahary obloha v niekoľkých krajinách Európy opäť raz sfarbila do oranžova. Tento rok tomu nebolo po prvýkrát.

FOTO: Obloha v niekoľkých krajinách Európy sa opäť sfarbila do oranžova
Oranžová obloha v Portugalsku zachytená koncom marca, zdroj: Márcio Santos

Na prelome marca a apríla bolo možné vidieť nezvyčajnú oranžovú oblohu v Portugalsku, Francúzsku, Španielsku či Taliansku. Dôvodom bol prach zo Sahary.

Zmenu farby oblohy sprevádzal aj nárast znečistenia ovzdušia. Viacero ľudí preto malo problémy s dýchaním. V Pyrenejách dokonca zaviedli dodatočné obmedzenia rýchlosti na cestách.

Tento rok nešlo o prvý závan prachu zo Sahary do európskych krajín. V tomto prípade prach pochádzal najmä z Alžírska.

Fenomén oranžovej oblohy sa tento rok v mnohých európskych krajinách vyskytol už najmenej 4-krát. Predtým bol mimoriadne silný transport saharského prachu do Európy zaznamenaný vo februári 2021, keď sneh v Alpách pokryl oranžový prach. 

Okrem prachu prišlo aj teplo či rádioaktivita

Na sociálnych sieťach sa objavili fotografie a videá oranžovej oblohy v Európe. „Ťažko sa nám dýcha,“ sťažovali sa ľudia v komentároch.

Prílev saharského prachu bude pokračovať aj v najbližších dňoch. Zaznamenať ho budeme môcť dokonca aj nad našim územím.

Spomínaný jav je dokonale vidieť aj na satelitných snímkach NASA. Charakteristické zakalenie oblohy v prípade vysokej koncentrácie prachu vo viditeľnom svetle naberá oranžovú farbu.

Očakávané zaťaženie prachom platné pre pondelok 5. apríla, zdroj: forecast.uoa.gr
Očakávané zaťaženie prachom platné pre pondelok 5. apríla, zdroj: forecast.uoa.gr

Toto prúdenie na juh Európy neprinieslo len spomínaný prach, ale aj mimoriadne vysoké teploty. Za zmienku stojí napr. španielska Sevilla, kde namerali počas týždňa cez +30 °C.

Okrem toho sa do Európy dostalo aj rádioaktívne znečistenie, ktoré však nie je nebezpečné pre ľudí. Vyplýva to z dôsledkov testovania jadrových zbraní, ktoré Francúzsko v minulom storočí uskutočňovalo práve v Alžírsku.

Najnovšie správy