FOTO: Počasie v uplynulých dňoch prialo dúham. Pozrite si výber tých najkrajších

28.05.2021 o 18:01 - Dominik Cenkner
  • Článok

Posledné dni sa v našich končinách niesli v znamení striedania slnka a dažďa. Takéto počasie praje dúham. Mnohým z vás sa podarilo zachytiť krásne zábery, o ktoré by bola škoda sa nepodeliť.

FOTO: Počasie v uplynulých dňoch prialo dúham. Pozrite si výber tých najkrajších
Dúha zachytená v okolí českého mesta Prostějov, zdroj: Vendula Bohatová

Povery hovoria, že na konci dúhy je zakopaný poklad. Takáto predstava znie síce dobre, ale hneď v nás musí vyvolať množstvo otázok.

Dúha má tvar oblúka s polomerom, ktorý je z akéhokoľvek miesta v okolí pozorovateľa totožný. Prípadná honba za pokladom by tak mohla skončiť neúspešne.

Čo je vlastne dúha? Ide o optický jav, ktorý radíme medzi fotometeory. Nepochybne ide o najnápadnejší a najznámejší fotometeor. Dôležitú úlohu v tomto prípade zohrávajú dažďové kvapky a slnečné lúče.

Práve počasie, ktoré u nás prevládalo v posledných dňoch, dúfam viac než inokedy prialo. Mnohým z vás sa podarilo zachytiť krásne zábery, o ktoré by bola škoda sa nepodeliť.

V priloženej fotogalérii vám preto ponúkame aspoň zopár záberov zo Slovenska ale i Česka, ktoré stoja za to. Možno aj to nám pomôže lepšie sa naladiť na chladnejšie a daždivejšie počasie, ktoré nás čaká v ďalších dňoch.

Najnovšie správy