FOTO: Pozrite si škody, ktoré napáchalo tornádo na Gemeri

06.10.2020 o 21:11 - 982 62 Gemerská Ves, Slovensko - Peter Minárik
  • Článok

Včerajší deň priniesol na naše územie búrky, ktoré boli extrémne. Na Gemeri sa vyskytol najextrémnejší jav, ktorý búrky dokážu vyprodukovať a to tornádo.

FOTO: Pozrite si škody, ktoré napáchalo tornádo na Gemeri
zdroj: Rimava..sk

Na Gemeri v obci Gemerská Ves dnes pokračovali práce na odstraňovaní škôd po včerajších búrkach. Obcou sa prehnala supercelárna búrka, ktorá bola natoľko intenzívna, že vyprodukovala aj tornádo, ktoré poškodilo niekoľko domov.

Numerické modely avizovali na pondelok na našom území pomerne vhodné podmienky pre vznik superciel, čo sa včera aj naplnilo.

Intenzívne búrky totiž prinášali na východ veľké krúpy z ktorých najväčšie dosahovali priemer až 5 cm, no okrem toho sa na Gemeri vyskytlo aj tornádo.

Na záberoch zo včerajšej situácie vidieť lievik, ktorý sa zosúva k zemi. Následne je badateľný výrazný veterný vír, ktorý rotuje. Ide tak o tornádo.

S tornádami sa vďaka zmene klíme a s tým súvisiacimi častejšími extrémami stretávame v Európe čoraz častejšie, no na našom území, ktoré je geograficky komplikované majú tornáda pre svoj vznik oveľa horšie podmienky.

Každopádne podľa záznamov sa u nás tornádam darí práve v októbri. Naposledy sa tornádo vyskytlo 3. októbra v roku 2018, kedy tornáda zasiahlo obec Lekárovce v okrese Sobrance.

Takmer presne po dvoch rokoch sa tak na našom území vyskytlo ďalšie tornádo na východe Slovenska.

Včerajšie tornádo spôsobilo predovšetkým materiálne škody a našťastie si žiadne zranenia, či obete na životoch nevyžiadalo.

Obyvatelia obce Gemerská Ves však budú následky odstraňovať ešte pomerne dlho. Poškodené sú predovšetkým strešné krytiny, ktoré sa teraz pokúšajú aspoň provizórne prekryť.

V galérii môžete vidieť dokumentáciu škôd, ktoré včerajšie tornádo v obci Gemerská Ves napáchalo.

Najnovšie správy