FOTO: Pozrite si úchvatné zábery z okolia sopky Fagradalsfjall, ktorá pred pár dňami vybuchla

09.08.2022 o 11:31 - Dominik Cenkner

Už týždeň uplynul od toho, čo vybuchla sopka Fagradalsfjall. Amatéri i profesionáli na vulkanológiu putujú od oblasti, vďaka čomu môžeme sledovať dych-berúce fotografie a videá.

FOTO: Pozrite si úchvatné zábery z okolia sopky Fagradalsfjall, ktorá pred pár dňami vybuchla
Pohľad na vybuchnutú sopku Fagradalsfjall, zdroj: theatlantic.com

Na islandskom polostrove Reykjanes, neďaleko Reykjavíku, nastala v stredu 3. augusta erupcia. Stalo sa tak len neďaleko sopky Fagradalsfjall, ktorá naposledy vybuchla minulý rok v marci.

Prúdenie lávy je podmienené aj minuloročnou erupciou. Tá jej vytvorila najľahšiu cestu smerom do údolia Geldinga, kde aj minulý rok vyvierala láva.

Podľa vulkanológov erupcia nebola silná a oblaky s magmou nesiahajú vyššie ako 50 metrov. „Toto je ďalšia neškodná erupcia,“ vyjadril sa Páll Einarsson, geofyzik a emeritný profesor.

Na miesto ihneď vyrazili vedci, aby preskúmali oblasť. Tí predpokladali, že na Islande dôjde k erupcii, keďže posledné týždne bol ostrov seizmicky veľmi aktívny. Nevylučujú aj ďalšie erupcie.

Napriek zákazu na miesto prúdia davy ľudí

Civilná obrana varovala obyvateľov a turistov, aby do tejto oblasti nevchádzali. Aj napriek tomu to mnohí nedodržujú. 

Vďaka tomu sa však môže celý svet kochať úchvatnými zábermi. K dispozícii je množstvo fotografií i videí. Ich výber nájdete v našej fotogalérii v závere článku.

Na najznámejšej video platforme môžeme udalosti sledovať dokonca aj naživo. Pre divákov je k dispozícii viacero kanálov.

Na Islande žije aj množstvo Slovákov. Ak ste náhodou boli v oblasti vybuchnutej sopky, môžete nám svoje videá či fotky poslať prostredníctvom tohto odkazu.