VIDEO: Prekvapivý fenomén v Austrálii: Toto nie je sneh. Čo je to?

17.06.2021 o 11:30 - Austrália - Veronika Salayová

Príroda vie často prekvapiť. Jednou z prírodných zaujímavostí je aj tento fenomén, ktorý na prvý pohľad pripomína sneh. V skutočnosti ide o niečo celkom iné.

VIDEO: Prekvapivý fenomén v Austrálii: Toto nie je sneh. Čo je to?
Foto: Meteoweb

V menej zaľudnených oblastiach v Austrálii je možné v tomto ročnom období nájsť biele časti polí či porastov, ktoré pripomínajú sneh alebo mráz. 

Ide však o niečo iné – v skutočnosti sú to obrovské pavučiny. V Austrálii totiž za istých okolností niektoré pavúky tkajú takéto extrémne dlhé a pomerne husté pavučiny.

Tento fenomén zachytili v posledných dňoch aj vo východnom Gippslande v južnom štáte Victoria.

Vysvetlenie je zaujímavé

Pavúky spoločne tkajú tieto špeciálne pavučiny za účelom ochrany pred povodňami. Podľa odborníkov ide po silných povodniach o bežný jav a bežné správanie sa pavúkov.

Keď sa vyskytnú veľmi silné dažde a povodne, pavúky, ktoré trávia svoj život ukryté v podzemí, tam už nemôžu žiť, a preto sa presunú do vyššie položených oblastí, kde si „spravia svoj nový domov“, aby sa vyhli stúpajúcej povodňovej vode.

Na vhodnom mieste si tak pavúky spoločne utkali pavučinu dlhú niekoľko desiatok metrov a opustenú krajinu tak pokryli bielym závojom.