FOTO: Ráno sa Alpy zobudili do 250 cm nového snehu

Článok
Dnešné ráno v Alpách malo svoje čaro. V niektorých oblastiach napadlo až cez 2 metre snehu. Sneženie v Alpách stále robí veľké problémy.
Na sneženie sú síce v Alpách ludia zvyknutí, ale to čo ich čakalo ráno zaskočilo každého. V niektorých oblastiach napadlo až cez 200 cm čerstvého snehu a ľudia tak svoje autá museli zo snehu doslova vyhrabávať. Niektoré oblasti naďalej zostávajú bez dodávok elektrickej energie, ale situácia sa už začína upokojovať.

Ako sme Vás už včera informovali: http://www.imeteo.sk/clanok/Alpy-zasiahlo-snehove-peklo--Za-den-spadlo-cez-200-cm-snehu tak Alpy zažívajú doslova ťažké dni. Za posledné dva dni v oblasti napadlo až okolo 250 cm snehu. Mnohé oblasti ešte dnes ráno boli doslova odrezané od sveta. Talianski cestári totiž informovali, že nebudú počas noci pluhovať a frézovať alpské cesty z dôvodu mimoriadne veľkej intenzity sneženia. Akákoľvek snaha o pluhovanie bola totiž v dôsledku neutíchajúceho sneženia marná. Cestári zabezpečovali prejazd len hlavných alpských tepien a dnes ráno začali frézovať a pluhovať aj alpské cesty nižších kategórii, nakoľko v oblasti prestáva snežiť.

Nepriaznivé počasie do Álp priniesla tlaková níž, ktorá sa nad oblasťou prehĺbila. Viaceré lokality boli ešte ráno bez dodávok elektrickej energie. Najviac postihnutý je región Belluno. Konáre totiž popadali na elektrické vedenia a spôsobili rozsiahle poškodenia hneď na niekoľkých miestach. Do večerných hodín by podľa spoločnosti Enel mali byť obnovené dodávky do takmer všetkých oblastí. Výnimkou bude len oblasť okolo mesta Cortina d'Ampezzo, kde sa ešte nepodarilo vyriešiť a nájsť všetky problémy. Táto oblasť tak bude bez elektriny aj dnešnú noc.

Sneženie postihlo mnohé alpské oblasti ležiace nad nadmorskou výškou 1000 metrov. V oblasti Dolomitov evidujú do 200 až 250 cm čerstvého snehu. Sneženie našťastie v oblasti už ustáva a situácia sa začína normalizovať.
img