PRVÉ FOTO: Silné zemetrasenie v Mexiku zanechalo po sebe spúšť

24.06.2020 o 12:15 - Mexiko - Veronika Salayová
  • Článok

Včera popoludní zaznamenali v Mexiku veľmi silné zemetrasenie s magnitúdou 7,7. Zemetrasenie zanechalo za sebou spúšť a má aj svoje prvé obete. 

PRVÉ FOTO: Silné zemetrasenie v Mexiku zanechalo po sebe spúšť
Foto: Reuters

Zemetrasenie nastalo na juhu mexického štátu Oaxaca v hĺbke približne 33 km včera o 17.29 hod. Epicentrum bolo v blízkosti mesta Coyul, 31 km od mesta San Miguel del Puerto v Oaxace.

Zemetrasenie bolo cítiť aj z hlavného mesta Mexika vzdialeného 400 kilometrov a pocítili ho aj v Guatemale, Salvadore, Nikaragui a Kostarike.

Podľa amerického geologického prieskumu (USGS) približne 2 milióny ľudí pocítilo silné alebo mierne otrasy a ďalších 49 miliónov cítilo slabé chvenie.

Zdroj: USGS/Severe Weather Europe
Zdroj: USGS/Severe Weather Europe

Národná meteorologická služba vydala aj výstrahu pred tsunami v okruhu 1000 km od epicentra. Výstraha platí pre tichomorské pobrežie Mexika a Strednej Ameriky. Varovanie zahŕňa Mexiko, Guatemalu, Salvádor a Honduras. V samotnom Mexiku hrozia až 3-metrové vlny.

Včerajšie zemetrasenie v Oaxace podľa predbežných správ zničilo alebo poškodilo asi 230 domov. Zatiaľ je hlásených 6 obetí. Záchranné  a pátracie akcie stále prebiehajú a je možné, že počet obetí bude narastať.

Podobné zemetrasenie s magnitúdou 7,1 zasiahlo stredné Mexiko pred tromi rokmi. V hlavnom meste a okolitých štátoch zahynulo vtedy spolu 355 ľudí.

Najnovšie správy