FOTO: Škody po Fione. Vyše pol milióna domácností sú bez prúdu

25.09.2022 o 07:31 - Veronika Sádovská

Ex-hurikán Fiona, ktorý sa zmenil na silnú post-tropisckú búrku, zanechal po sebe obrovské škody. Bez prúdu je vyše pol milióna domácností a morské pobrežie je spustošené.

FOTO: Škody po Fione. Vyše pol milióna domácností sú bez prúdu
Spustošené pobrežie Kanady. foto: Michael King

Hurikán Fiona dosiahol ešte nad Atlantikom 4. kategóriu a stal sa prvým veľkým hurikánom tejto sezóny. Po tom, čo spôsobil veľké škody v Portoriku a na západe Dominikánskej republiky, sa fenomén rýchlo presunul na sever a zamieril si to na Kanadu.

Predtým ako však dosiahol jej pevninu, zoslabol na post-tropickú búrku. Stále mal ale obrovskú silu.

Aj keď to už nebol hurikán, systém zostal obzvlášť silný počas celého včerajšieho dňa. Tlak v nej ostal stále dosť nízky a to od 935 hPa po 953 hPa.

Silný vietor a vysoké vlny

Napriek tomu, že Fiona stratila charakteristiku hurikánu, vietor stále dosahoval rýchlosti ekvivalentné hurikánu 1. kategórie. Na pevnine fúkal rýchlosťou 126 km/h až v nárazoch 162 km/h. 

Búrlivé vetry zasiahli aj mestá New Brunswick, Newfoundland a juhovýchodný Quebec. Vietor spôsobil obrovské škody. Vyše pol milióna domácností ostalo bez prúdu. 

Vlny, ktoré zasiahli pobrežie mali aj 12 metrov. Sprevádzané boli aj javom supercoast, teda zvýšenou hladinou mora. Medzi najviac postihnutými oblasťami Port aux Basques na Newfoundlande ustúpilo nábrežie o niekoľko metrov. 

Ako je vidieť na videu vyššie, domy, ktoré sa nachádzali pri mori, tieto vysoké vlny úplne zničili a zmietli zo zeme. 

Aktuálne ex-hurikán Fiona už zoslabol, keďže mieril stále viac na sever do chladnejších oblastí. Fotografie spustošenej Kanady si môžete pozrieť v našej fotogalérii.