FOTO: Slovensko zasypáva sneh. Sneh pokrýva sever

06.04.2021 o 00:04 - Peter Minárik
  • Článok

Severné časti Slovenska sa ocitajú pod snehom. Môže za to studený front, ktorý postupuje cez Slovensko a prináša dážď, ktorý sa mení na sneženie. Súčasne s tým sa začína ochladzovať a teploty do rána spadnú pod bod mrazu.

FOTO: Slovensko zasypáva sneh. Sneh pokrýva sever

Avizovaná zmena v charaktere počasia je už na našom území. Studený front v týchto chvíľach ešte stále na väčšinu územia prináša dážď.

Najviac zrážok spadlo na Kysuciach a na Orave, kde sa zrážkové úhrny pohybujú okolo 5 mm. Práve tu sa však už prejavuje chladný vzduch a hranica teplota začína klesať.

Ako informoval SHMÚ, tak krásne to vidieť na grafe teploty v Skalitom, kde sa ochladzuje pod bod mrazu a zrážky sa tak menia na snehové.

Postupne sa dážď zmení na sneženie aj v ďalších lokalitách. Studený vzduch sa od severozápadu začína natláčať.

Na Kysuciach už klesá teplota pod nulu, zdroj: SHMÚ
Na Kysuciach už klesá teplota pod nulu, zdroj: SHMÚ
Od severozápadu sa ochladzuje, zdroj: SHMÚ
Od severozápadu sa ochladzuje, zdroj: SHMÚ

V priebehu druhej polovici noci sa dážď na sneženie zmení postupne na celom strednom a východnom Slovensku v polohách nad 300 m n.m. a vplyvom ochladenia sa snehové zrážky začnú na zemskom povrchu aj udržiavať.

Do rána by sa mali viaceré oblasti Žilinského, Prešovského a Košického kraja zobudiť do zasneženého rána. Sneženie by pritom malo zotrvávať aj počas dňa i keď jeho intenzita postupne poklesne.

Sever už zasypáva sneh

Krátko po polnoci sneží už na takmer celej Orave a na Kysuciach, kde je práve sneženie najvýdatnejšie. Do rána môže napadnúť niekoľko centimetrov.

Poslali ste nám už niekoľko fotiek zo zasneženého Slovenska.

Najnovšie správy