FOTO: Slovinsko sa spamätáva z ľadovej kalamity

Článok
Mnohé slovinské mestá sa len veľmi pomaly preberajú z kalamity, ktorá zasiahla krajinu uplynulý víkend.
Slovinsko zažilo jednu z najhorších prírodných katastrôf vo svojej histórii. Silný mrznúci dážď, ktorý počas uplynulého víkendu zasiahol mnohé oblasti Slovinska spôsobil obrovské materiálne škody a komplikácie.

Ľad pokryl takmer všetko. Najväčšie škody spôsobil železničiarom, energetikom a lesníkom. Bez dodávok elektrickej energie zostáva naďalej až okolo 200 000 ľudí. Hrubá vrstva ľadu totiž poškodila takmer 30 km elektrického vedenia vysokého napätia. Paralyzovaná je aj železničná doprava.

Do boja s odstraňovaním následkov škôd sa zapojilo takmer 22 000 hasičov a 400 vojakov. Najviac postihnuté oblasti v stredu opäť navštívil slovinský prezident a minister obrany ako aj slovinská premiérka. Ľudí trápi najmä výpadok elektrickej energie, ktorý výrazne sťažuje život. Minister obrany uistil, že v rámci medzinárodnej pomoci požiadal o náhradné generátori.

Najväčšie škody však silný mrznúci dážď spôsobil lesníkom. Mrznúci dážď poškodil až 42 % stromov, čo predstavuje okolo 500 000 ha zničených lesov.