Foto: Kanadskú provinciu Labrador doslova zasypal sneh

29.11.2020 o 18:00 - Dominik Cenkner
  • Článok

Tento víkend priniesol najmä na stred a východ Slovenska snehovú nádielku. Nielen u nás sa z toho môžeme tešiť. Množstvo snehu napadalo aj v Kanade či USA. Niektoré oblasti sú dokonca odrezané od sveta.

Foto: Kanadskú provinciu Labrador doslova zasypal sneh
Kanadskú provinciu Labrador doslova zasypal sneh, Foto: Twitter.com/DONNA

Pod snehom a ľadom je takmer celé kanadské územia. Zasnežené sú taktiež aj vysoko položené oblasti na západe USA, kde miestami tam leží aj meter snehu. Snežilo však aj v štátoch v okolí Veľkých jazier, najmä v Michigane, Minnesote či Wisconsine.

Jedným z najzasneženejších miest je kanadský Labrador. Ten tento týždeň zasiahla rekordná snehová búrka. St. John’s je hlavné mesto a s viac než 100 tisíc obyvateľmi najväčšie mesto kanadskej provincie Newfoundland a Labradol. O výdatné sneženie v tejto oblasti sa postaral stred tlakovej níže.

V Happy Valley-Goose Bay od pondelkového do utorkového večera napadlo okolo 70 cm snehu. Podobná situácia sa opakovala aj v rade ďalších miest.

Okrem sneženia spomínané oblasti zasiahol aj silný vietor. Ten v niektorých prípadoch na staniciach na labradorskom pobreží, ktoré nie je nijak chránené proti vetru, dosahoval nárazy okolo 100 až 120 km/h.

V osemtisícovom meste Happy Valley-Goose Bay dosahoval vietor v nárazoch rýchlosti 70 až 80 km/h. Rovnaké údaje namerali aj v mestečku Churchill Falls.

Najnovšie správy