FOTO: Trhlina sa zväčšuje: V Alpách hrozí zrútenie vysokej hory

04.01.2021 o 07:00 - Veronika Salayová
  • Článok

V Alpách na nemecko-rakúskych hraniciach hrozí veľká katastrofa. Kedykoľvek sa môže zrútiť jedna z vysokých hôr – čoraz viac sa totiž prehlbuje a zväčšuje trhlina na hore. 

FOTO: Trhlina sa zväčšuje: V Alpách hrozí zrútenie vysokej hory
Foto: GFZ

Na hora Hochvogel, ktorá leží na nemecko-rakúskych hraniciach v nadmorskej výške 2 592 metrov, sa nachádza obrovská trhlina, ktorá sa postupom času viac zväčšuje a rozmáha.

Vedci z GFZ German Research Centre varujú, že je len otázkou času, kedy sa hora zrúti. Podľa výskumníkov z GFZ sa na vrchole hory Horchvogel nachádza päť metrov široký a tridsať metrov dlhý zlom. 

Táto trhlina sa každý mesiac zväčšuje až o pol centimetra. Situáciu na hore pravidelne monitorujú pomocou seizmických senzorov, ktoré odhalili jemné vibrácie a frekvencie.

Trhlina a zmeny sa podpísali aj pod výšku vrchu. Južná strana hory za posledné dva roky už klesla o niekoľko metrov.

V určitom okamihu sa hora môže zrútiť. Pri zrútení sa uvoľní až 260 000 metrov kubických vápencového odpadu, ktorá spadne do riedko osídlenej doliny Hornbach v Rakúsku.

Kedy k tomu presne dôjde, je konvenčnými metódami ťažké predpovedať. Isté však je, že riziko sa postupom času výrazne zväčšuje.

Pozrite si fotografie trhliny na hore Hochvogel.

Najnovšie správy