FOTO: V Iraku napadol sneh. V Bagdade snežilo druhý raz za 100 rokov

11.02.2020 o 21:04 - Bagdad - P.M.
  • Článok

Irak v uplynulých hodinách sužuje veľmi chladné počasie. Studený vzduch sa tu dostal z Európy a zatiekol až nad Bagdad, kde dokonca snežilo. Sneženie je tu však mimoriadne vzácne.

FOTO: V Iraku napadol sneh. V Bagdade snežilo druhý raz za 100 rokov
foto: AP Photo

V Bagdade sa dnes ráno tvorili dopravné kolóny, ale nie pre hustú dopravu, ale preto, že ľudia zastavovali svoje autá, aby si nafotili čerstvú nádielku snehu. Niektorí totiž videli sneh prvý raz vo svojom živote.

Posledné zaznamenané sneženie sa v Bagdade vyskytlo v roku 2008, ale išlo o veľmi rýchlu záležitosť a snehu bolo podstatne menej ako dnes. 

Snehové zrážky sa častejšie vyskytujú v severnom Bagdade a ak sa pod snehom ocitne mesto ako Mosul, tak to nie je zasa až také nevídané, no aby sa vlna studeného vzduchu so snežením dostala až do stredného a južného Iraku, tak to je veľká vzácnosť. 

Bagdad dnes zažil sneženie po druhý raz za sto rokov. Toto mesto patrí skôr k tým teplejším. Namerali tu najvyššiu teplotu až na úrovni +51 °C, no dnešné sneženie poukazuje na čoraz častejšie extrémy v počasí, ktoré sa nevyhýbajú ani Iraku.

V roku 2018 bojoval Irak s nedostatkom vody a hneď o rok na to ho zasa trápili rozsiahle povodne. 

Najnovšie správy