FOTO: V Južnej Amerike napadlo najviac snehu za posledné desaťročia

08.06.2021 o 19:02 - Dominik Cenkner
  • Článok

Kým na severnej pologuli sa prvým júnom začalo meteorologické leto, na južnej začala zima. A v niektorých oblastiach prišla doslova vo veľkom.

FOTO: V Južnej Amerike napadlo najviac snehu za posledné desaťročia
Letisko v meste Ushuaia pred pár dňami, zdroj: twitter.com/@lfsur

Krátko pred príchodom zimy na južnej pologuli prenikol do Austrálie chladný, pôvodom antarktický vzduch. Ten v kombinácii s tlakovou výšou vyústil do mrazivého rána, kedy napr. neďaleko Melbourne klesala teplota k -5 °C.

Na Novom Zélande sa k mrazivým teplotám pridali aj prívaly snehu. Západne od pobrežného mesta Christchurch napadlo päť metrov snehu. Výdatné sneženie však zasiahlo aj opačnú stranu, teda Latinskú Ameriku.

V poslednom májovom týždni sa nad vodami južného Atlantického oceánu usadila rozsiahla tlaková níž, okolo ktorej do Južnej Ameriky prúdil studený a vlhký vzduch od juhu.

Aj kvôli tomu na juhu Argentíny a Čile prevládala veľká oblačnosť, ktorú navyše doprevádzali výdatné zrážky. V jednom z najjužnejších miest na svete, argentínskom Ushuaii sa navyše prejavil náveterný efekt hôr, ktoré ho obklopujú na severe.

Metrové záveje

Pri teplotách väčšinou slabo pod nulou v oblasti mesta Ushuaia spadlo cez pol metra snehu. K nepriaznivej situácii sa pridal aj silný vietor.

Pri nárazoch okolo 60 km/h sa vietor postaral o to, že miestami boli až metrové záveje. Tie výrazne skomplikovali dopravu.

Túto oblasť podobná snehová búrka naposledy zasiahla v 90. rokoch 20. storočia. Nehovoriac o tom, že miestami bolo snehu aj viac.

V priloženej fotogalérii si pozrite krásne fotky zachytavajúce zimnú idylku na juhu Ameriky.

Najnovšie správy