FOTO: V Tatrách napadlo už 50 cm. Ďalšie sneženie príde v noci

29.12.2020 o 13:36 - Peter Minárik
  • Článok

V našich tatranských strediskách dnes panujú ideálne podmienky na lyžovanie. Po nočnej snehovej nádielke vykuklo Slnko a ďalšie zrážky sa chystajú túto noc.

FOTO: V Tatrách napadlo už 50 cm. Ďalšie sneženie príde v noci

Uplynulé hodiny sa na našom území postarali o bohatú snehovú nádielku. Tá dorazila predovšetkým do oblasti Nízkych Tatier.

Za posledných 36 hodín spadlo najviac zrážok na Chopku a to až 46 cm. Lomnický štít hlási 29 cm a Štrbské Pleso 26 cm.

V oblasti Nízkych Tatier však spadlo ešte viac ako len uvádzaných takmer 50 cm na Chopku. Najvýdatnejšie zrážky sa vyskytli na južných návetriach hôr, kde podľa údajov zo zrážkomerných staníc spadlo len za 24 hodín 40 až 60 mm = 40 až 60 cm snehu.

Na južných návetriach Nízkych Tatier tak v uplynulých 36 hodinách mohlo spadnúť až cez 70 cm snehu.

Vplyvom výdatných zrážok stúpa lavínové nebezpečenstvo, ktoré aktuálne dosahuje 2. stupeň z 5-dielnej stupnice. Lavínové nebezpečenstvo však ešte stúpne. Blížia sa totiž ďalšie zrážky.

Už vo večerných hodinách sa od juhozápadu začne nasúvať ďalšie zrážkové pole, ktoré bude súvisieť s brázdou nízkeho tlaku vzduchu.

Tá prinesie počas noci a zajtrajšieho dňa do oblasti hôr ďalšie sneženie.

Do štvrtka by na našich horách malo pripadnúť ďalších približne 10 cm, ale v oblasti Nízkych Tatier, kde budú zrážky najvýdatnejšie môže pripadnúť 20 až 30 cm nového snehu.

Očakávané zrážky za 24 hodín, zdroj:
Očakávané zrážky za 24 hodín, zdroj:

Výdatné zrážky tak určite potešia prevádzkovateľov lyžiarskych stredísk. Výborné podmienky však už panujú aj teraz. Fotogalériu zo slovenských stredísk po dnešnom výdatnom snežení nájdete pod článkom.

Najnovšie správy