FOTO: V USA padal mrznúci dážď. Všetko v krajine doslova zamrzlo

28.10.2020 o 14:00 - Texas, Spojené štáty americké - Veronika Salayová
  • Článok

V južných štátoch USA padal včera a dnes mrznúci dážď. Všetko doslova zľadovatelo a po daždi sa premenilo na kúsky ľadu. Cencúle viseli takmer zovšadiaľ. 

FOTO: V USA padal mrznúci dážď. Všetko v krajine doslova zamrzlo
Foto: Grzegorz Zawiślak - Polish Storm Chaser

Mrznúci dážď sa v severozápadnom Texase a západnej a strednej Oklahome postaral o poriadny rozruch. Komplikácie spôsobil najmä v doprave, v dodávke elektrickej energie. Mrznúci ľad poškodil takmer všetku vegetáciu.

Príval arktického vzduchu do južných oblastí USA nepriniesol sneh, ale deštruktívny mrznúci dážď.

Pri nízkej teplote, ktorú arktický vzduch do oboch krajín priniesol, sa ľad rýchlo „nabaľoval“ a rástol, pričom hrúbka ľadu sa na niektorých predmetoch alebo stromoch vyšplhala až na 5 cm.

Pod množstvom ľadu sa stromy doslova prehýbali a nápor nezvládli ani elektrické vedenia, pričom až pol milióna obyvateľov ostalo bez elektrického prúdu. Chodníky aj cesty sa po ľadovej búrke zmenili na jedno veľké klzisko.

Situácia je navyše zaujímavá tým, že dnešné varovania pred ľadovou búrkou platia v Oklahome a v Texase a „len“ o 1000 km odtiaľ platia výstrahy pred hurikánom Zeta, ktorý by mal udrieť na Louisianu dnes vo večerných hodinách. Toto sa v histórii USA ešte nikdy nestalo! 

Predpokladaná trasa hurikánu Zeta. Zdroj: NHC
Predpokladaná trasa hurikánu Zeta. Zdroj: NHC
 

Ľadová búrka v Texase a Oklahome v porovnaní s hurikánom v Louisiane v rovnakom čase 1000 km od seba vytvára jedinečnú a historickú udalosť. Rok 2020 je tak v USA rekordný vo viacerých oblastiach.

 

 

 

Najnovšie správy