FOTO: Vo Francúzsku obalili vinice ľadom, aby ich ochránili pred mrazmi

07.04.2021 o 18:00 - Francúzsko - Veronika Salayová
  • Článok

Nízke teploty a nočné mrazy neobišli v týchto dňoch ani Francúzsko, kde vinári zabojovali proti ničivým mrazom na prvé počutie možno nevšedne – ľadom. 

FOTO: Vo Francúzsku obalili vinice ľadom, aby ich ochránili pred mrazmi
Foto: FB Champagne Palmer & Co

Vo francúzskych viniciach bojujú proti nočným mrazom zaujímavou technikou, ktorá sa niektorým môže zdať ako veľmi nevšedná a prekvapivá.

Obaľovanie viníc ľadom je totiž účinnou metódou, ako ochrániť úrodu pred nízkymi teplotami. Vo viniciach vo Francúzsku použili túto techniku aj v noci z pondelka na utorok, aby ochránili svoje cenné národné bohatstvo. 

Ako to funguje?

Na vinice sa jednoducho kropí voda, ktorá zamrzne a spraví ochranný obal na výhonkoch. Vystreknutá voda zamrzne a pri mrznutí vytvorí tzv. ochranný kokón.

Zmena skupenstva vody vyprodukuje teplo a udrží teplotu 0 °C medzi výhonkom a vrstvou ľadu. Táto metóda dokáže ochrániť vinice až do nočných mrazov približne -7 °C. 

Tento objav nie je novinkou

V každom prípade ide o zaujímavý objav, ktorý začal byť používaný už pred niekoľkými rokmi v Bordeaux ako paralela určitých zaužívaných a drahých spôsobov. 

Navyše ide o ekologický princíp ochrany na rozdiel od niektorých ostatných metód.

Francúzi si svoje vinice nesmierne vážia a podarilo sa im nájsť účinný spôsob, ako svoje budúce víno uchrániť pred nepriaznivými poveternostnými podmienkami, ktoré ich v jarných mesiacoch trápia. 

Proti silným mrazom zabojovali počas uplynulej noci aj naši slovenskí ovocinári, hoci tie týmto spôsobom, ale o niečo tradičnejším – parafínovými sviecami. Viac sa môžete dočítať v našom článku

Najnovšie správy