FOTO: Výdatné sneženie zasiahlo Slovinsko aj Taliansko

03.12.2020 o 18:45 - Veronika Salayová
  • Článok

Včerajší deň a noc sa niesli v znamení výdatných snehových zrážok vo viacerých európskych krajinách. Poriadna snehová pokrývka čakala dnes na obyvateľov Chorvátska, Slovinska aj Talianska. 

FOTO: Výdatné sneženie zasiahlo Slovinsko aj Taliansko
Foto: Passione Neve & Montagna

Včerajší deň a uplynulá noc priniesli veľké množstvo snehových zrážok do viacerých, od nás južnejšie položených krajín Európy. Výdatnú snehovú nádielku zaznamenali na severe Chorvátska, na juhu a západe Slovinska a na severe Talianska.

V Chorvátsku najviac nasnežilo na severe v Crni Lug, kde napadlo 39 cm čerstvého snehu. Okrem snehu padal v Rijeke aj nebezpečný mrznúci dážď. Na severe Talianska v alpských oblastiach celková výška snehu presiahla 1 meter. V okolí Montagny, západne od Benátok, napadlo 30 cm čerstvého snehu. 

Sneženie dorazilo aj do Slovinska, hlavne do jeho južnej a západnej časti, kde zaznamenali výšku snehu až okolo 40 cm. Okrem sneženia sa v Slovinsku vyskytli aj búrlivé poryvy vetra.

Najsilnejší nárazový vietor dosahoval  rýchlosť 80 až 90 km/h. Silná snehová búrka dokonca paralyzovala dopravu v hlavnom meste. 

Veľmi zlá situácie aj na juhu Chorvátska, kde zrážky neboli snehové, ale kvapalné. Počas noci spadlo v oblasti veľké množstvo zrážok, čo viedlo k záplavám. Pod vodou sa ocitlo napríklad aj mesto Split, kde spadlo za posledných 24 hodín najvyšší denný úhrn zrážok od roku 1975. Spadlo viac ako 120 litrov dažďa na meter štvorcový. 

Zrážkové pole sa počas noci nasúvalo severnejšie cez územie Rakúska a v skorých ranných hodinách dorazili aj na územie Slovenska, kde však ani zďaleka nepriniesli také množstvo snehu, ako v spomínaných európskych krajinách. V juhozápadnom Slovensku nasnežilo pár centimetrov, ktoré sa v priebehu dňa zvyšujúcimi teplotami postupne roztopili. 

Najnovšie správy