FOTO: Západnú Európu zasiahli silné búrky. Obrovské krúpy spôsobili množstvo škôd

22.06.2022 o 13:31 - Dominik Cenkner

Silné búrky v priebehu utorka zasiahli viaceré európske krajiny. Najhoršia situácia je vo Francúzsku, kde pri búrkach padali krúpy aj o priemere takmer 10 cm. Počasie v Európe tak opäť spôsobilo množstvo škôd.

FOTO: Západnú Európu zasiahli silné búrky. Obrovské krúpy spôsobili množstvo škôd
Škody po utorkových búrkach v centrálnej časti Francúzska, zdroj: meteo-express.com

Francúzsko sa včera nachádzalo medzi dvoma vzduchovými hmotami. A to medzi teplým frontom na východe a studeným, ktorý prevládal od západu. Tieto podmienky boli vhodné pre tvorbu búrok, aj tých silných.

Najpostihnutejšou oblasťou bola centrálna časť krajiny. Regióny Nièvre a Saône-et-Loire zasiahlo aj výrazné krupobitie, ktoré spôsobilo veľké škody.

Z fotografií, ktoré kolujú sociálnymi sieťami je zrejmé, že krúpy boli mimoriadne obrovské. Niektoré dosahovali priemer takmer 10 cm.

Krúpy tak poškodili majetok mnohých obyvateľov - autá, vonkajší nábytok, záhrady. Práve škody na úrode trápia obyvateľov zasiahnutej oblasti zrejme najviac.

Krúpy pri búrkach vo francúzskom regióne, zdroj: twitter.com/@SebastienBrana
Krúpy pri búrkach vo francúzskom regióne Nièvre, zdroj: twitter.com/@SebastienBrana

Silné búrky zasiahli aj ďalšie krajiny

Búrky sa v priebehu utorka vyskytovali napr. aj v Rakúsku, Taliansku či Slovinsku. Aj tam niektoré oblasti zasiahlo výraznejšie krupobitie.

Vo viacerých prípadoch však boli krúpy o niečo menšie. Napriek tomu dokázali spôsobiť škody.

Búrky na Slovensku

V priebehu včerajšieho dňa sa slabá búrka vyskytla na severovýchode krajiny. Udrel pri nej až jeden blesk, podľa údajov z detekcie bleskov.

Silnejšie búrky sa v našej oblasti, na západe Slovenska a najmä v Českej republike, vyskytli v pondelok. V priebehu dnešného dňa sa k nim ešte vrátime v samostatnom článku.