FOTO: Zem zasiahla slnečná búrka. Vytvorila veľkolepú polárnu žiaru

13.10.2021 o 15:00 - Veronika Salayová

Našu planétu zasiahla slnečná búrka, ktorá so sebou priniesla veľkolepú svetelnú šou, viditeľnú aj na juhu New Yorku.

FOTO: Zem zasiahla slnečná búrka. Vytvorila veľkolepú polárnu žiaru
Foto: ᴛʀᴇᴇ ᴛᴀɴɴᴇʀ/Twitter

V pondelok a utorok našu planétu zasiahla silnejšia slnečná búrka v dôsledku mohutnej slnečnej erupcie, ku ktorej došlo ešte v sobotu 9. októbra, ako predom varoval aj Americký národný úrad pre oceán a atmosféru (NOAA).

Na Slnku došlo k výronu koronálnej hmoty a nabité častice zo Slnka smerovali priamo k našej planéte, pričom ju zasiahla v priebehu pondelka a utorka. NOAA zároveň uviedol, že by mohlo ísť o geomagnetickú búrku kategórie G2, ktorá je klasifikovaná ako stredne silná.

Polárnu žiaru pozorovali naprieč USA

Úrad tiež varoval, že môže nastať kolísanie energetickej siete a problémy s napätím vo vyšších zemepisných šírkach, kde je Zem viac exponovaná. Zároveň upozornil na výskyt polárnej žiary, ktorá by sa mohla objaviť aj v južnejších polohách od severného pólu. 

Polárne žiary sa zvyčajne vyskytujú iba v oblastiach s vysokou zemepisnou šírkou v blízkosti severného alebo južného pólu, menej často v iných oblastiach. 

Americký národný úrad pre oceán a atmosféru dokonca aj správne predikoval, že polárna žiara by mohla byť pozorovaná v oblastiach okolo Škótska či v New Yorku.

Táto slnečná búrka bola naozaj taká silná, že bola viditeľná vo viacerých štátoch USA ako New York, Wisconsin, Montana, Južná Dakota či Washington. 

Ako vznikajú polárne žiary?

Slnečné búrky, ako sú tieto, sú bežnými javmi vesmírneho počasia, pretože na slnku pomerne často dochádza k slnečným erupciám a následným výronom koronárnej hmoty. Výron je tvorený elektricky nabitou plazmou a potom, čo ju slnko vychrlí, táto plazma putuje vesmírom a môže zasiahnuť magnetický štít Zeme. 

Keď táto plazma narazí na štít našej planéty, nabité častice sa pohybujú smerom k pólom Zeme a uvoľňujú energiu ako farebné svetlo. Takto dochádza k polárnym žiaram, ktoré ľudí fascinujú svojou doslova nadpozemskou krásou.