FOTOGALÉRIA: Alpy bojujú s prvou kalamitou tejto sezóny

Článok
Rozsiahla tlaková níž Gonzalo priniesla do Álp prvú masívnu nádielku snehu. V niektorých oblastiach bojujú s poriadnou kalamitou.
Tlaková níž, ktorá je pozostatkom hurikánu Gonzalo vtiahla do našej oblasti studený vzduch. Ten pociťujeme aj na našom území. Teploty sa pohybujú len okolo +10°C, pričom na severe je výrazne chladnejšie a tu sa teplota pohybuje len okolo +3°C.
Naviac v oblasti severného a východného Slovenska pomerne intenzívne prší, v dôsledku čoho rastú hladiny tokov. Prší už aj v Tatrách, kde ešte počas uplynulej noci výrazne snežilo. Hranica sneženia sa aktuálne pohybuje nad výškou 2000 metrov.
Oveľa chladnejší vzduch sa udržuje nad rakúskymi, nemeckými a švajčiarskymi Alpami, čo vidieť aj na animácii hranici sneženia.
 
Animácia hranice sneženia ukazuje chladnejšiu vzduchovú hmotu nad Alpami a bazén studeného vzduchu, ktorý sa však z východnej Európy nad naše územie nedostane

 
Alpy bojujú s kalamitou
S prvou výraznejšou nádielkou nového snehu bojujú najmä nemecké a rakúske Alpy. Výška nového snehu prekračuje aj hranicu 100 cm. V niektorých oblastiach Rakúska a Nemecka bol vyhlásený kalamitný stav.
Na nemeckej hore Nobelhorn v nadmorskej výške 2070 metrov napadlo zatiaľ 141 cm snehu a na najvyššej nemeckej hore Zugspitze 100 cm. So snehom však bojujú aj nižšie oblasti. Oblasť Herzogstand vo výške 1575 metrov zasypalo 85 cm snehu a oblasť Kranzbergu vo výške 1285 metrov zasypalo rovných 80 cm snehu.

S výdatným snežením bojuje aj západné Rakúsko, najmä v oblasti Tirolska a Vorarlbergu. Meteorológovia pred snežením vydali výstrahu 2.stupňa.