Fotograf Slovinský víťazným záberom upozornil na svetelné znečistenie

01.06.2021 o 11:00 - Veronika Salayová
  • Článok

Slovenský astrofotograf Tomáš Slovinský svojou jedinečnou fotografiou s názvom Zimné oblúky upozornil na svetelné znečistenie. 

Fotograf Slovinský víťazným záberom upozornil na svetelné znečistenie
Zimné oblúky. Autor fotografie: Tomáš Slovinský. Zdroj: slovinsky.art

Úspešný slovenský astrofotograf Tomáš Slovinský sa umiestnil na 2. mieste v medzinárodnej súťaži Astro Kamera so svojou snímkou s názvom Zimné oblúky, informuje TASR.

Jeho panoramatická snímka vznikla 10. marca večer vo výške 1740 metrov na morom, priamo v srdci Nízkych Tatier – pod Ďumbierom. Názov víťaznej fotografie je príznačný.

Zimné oblúky

Na fotografii sú zachytené dva oblúky – prvý je oblúkom našej galaxie, čiže Mliečnej cesty, a druhý oblúka zachytáva zodiakálne svetlo a protisvit. Zodiakálne svetlo je, zjednodušenie povedané, odrazom slnečného svetla od jemných prachových zrniek medziplanetárnej hmoty vo vnútorných oblastiach slnečnej sústavy.

Nadmorská výška a skvelé dobré atmosférické podmienky spôsobili, že nočná obloha bola jasná a jedinečne krásna, akú len tak bežne nevidieť.

„Touto fotografiou, podobne ako mnohými ďalšími, som sa snažil okrem iného upozorniť na problém svetelného znečistenia. Dnes človek musí hľadať mimoriadne tmavé miesta vo vyšších nadmorských výškach, aby videl takú oblohu, ako naši predkovia povedzme ešte pred 200 rokmi videli bežne,“ povedal pre TASR astrofotograf Tomáš Slovinský.

Problém svetelného znečistenia

Svetelné znečistenie sa týka až 98 % obyvateľov Európskej únie, ktorí žijú na miestach so svetelným znečistením. Miera svetelného znečistenia každým rokom rastie, odhaduje sa až o 10 až 20 % ročne.

„Moja fotografia je tiež dôkazom, že napriek absencii prirodzene tmavej nočnej oblohy sú na Slovensku stále nádherné a tmavé miesta, kde sa oplatí za Mliečnou cestou či inými úkazmi vydať. Na Slovensku ich nájdeme v Parku tmavej oblohy Poloniny, vo Veľkej Fatre, na Muránskej Planine, v Nízkych Tatrách, ale aj na Orave,“ uviedol astrofotograf pre slovenskú agentúru. 

V medzinárodnej súťaži Astro Kamera zvíťazil fotograf Alessandro Cantarelli z Ríma, druhý bol Slovinský a na tretej priečke sa umiestnil takisto Talian Dario Giannobile, informuje na záver TASR. 

Najnovšie správy