Francúzsko a Taliansko zasiahli katastrofické povodne. Hlásia dve obete

04.10.2020 o 19:20 - Ľubomír Franko
  • Článok

Najmenej dve obete a osem nezvestných si vyžiadali extrémne dažde, ktoré v závere týždňa zasiahli oblasť Talianska a juhovýchodného Francúzska. Voda zničila dediny, zaznamenané boli historické zrážkové rekordy. 

Francúzsko a Taliansko zasiahli katastrofické povodne. Hlásia dve obete

Hlboká tlaková níž s menom Alex spôsobila v závere týždňa obrovské škody na západe Talianska a na juhovýchode Francúzska. Alex priniesol do oblastí extrémne zrážky, ktoré prekonávali viaceré rekordy. 

Na viacerých miestach napršali stovky milimetrov zrážok, čo vyvolalo rozsiahle povodne. Vysoká hladina riek zaplavila viaceré dediny.

Predpoveď počasia nielen pre Slovensko, no takisto pre Francúzsko či Taliansko môžeš nájsť aj na našom webe!

Najhoršia situácia bola vo štvrtok a v piatok na juhovýchode Francúzska. V meste Saint-Martin-Vésebuie napršalo za 24 hodín až 500,2 mm zrážok, čím bol prekonaný historický rekord nie len pre stanicu, ale aj pre celý departmán. 

Škody po záplavách vo Francúzsku
Škody po záplavách vo Francúzsku

Extrémne zrážky nespôsobili len povodne, no takisto aj početné zosuvy pôdy. Tie poškodili či miestami úplne zničili lokálne cesty, ale aj celé obydlia. Talianske úrady ohlásili niekoľko nezvestných z oblasti horského priesmyku Col de Tende, kde zosuv pôdy úplne zničil hlavnú cestu. Neskôr v sobotu ohlásili záchranári, že sa pomocou helikoptéry podarilo z oblasti zachrániť 21 ľudí.

Obeťou povodní sa stal hasič v talianskom údolí Aosta. Na juhovýchode Francúzska prišiel o život muž, ktorého auto strhla rieka Sesia. Ďalšiu skupinu štyridsiatich ľudí vo Francúzsku zachránili zo starej železničnej stanice, kde sa ukryli pred zosuvom pôdy.

Do hľadania nezvestných a opráv škody spôsobených povodňami povolali Francúzi aj armádu. Ľudia z juhovýchodného Francúzska ale aj zo severozápadného Talianska hovoria podľa agentúry AFP o prírodnej katastrofe.

Úrady v talianskom Piedmonte uvádzajú, že ide o najväčšiu prírodnú katastrofu od roku 1994, kedy v regióne prišlo o život 70 ľudí.

Rozvodnené rieky viditeľné aj z vesmíru

Extrémne zrážky vo Francúzsku sa prejavili výrazným vzostupom riek. Ich hladiny dosiahli v mnohých prípadoch rekordne vysoké hladiny, čo viedlo k prírodnej katastrofe.

Satelitná snímka 3.10.2020, data: ESA
Satelitná snímka 3.10.2020, data: ESA, spracovanie: iMeteo

Obrovský objem mútnej vody sa následne vlieva do Ligúrskeho mora. Tento jav zachytila aj družica Sentinel-2 počas soboty, 3. októbra.

Situácia vo Francúzsku sa už stabilizovala, no predpovede naznačujú ďalšie zrážky. To isté platí aj pre Taliansko a v podstate celú alpskú oblasť. Už by ale nemali byť tak extrémne, ako počas štvrtku až soboty.

Najnovšie správy