Front dorazil na Slovensko. Zimné počasie je pred bránami Slovenska

12.04.2021 o 17:40 - Peter Minárik
  • Článok

Zmena počasia na Slovensku je tu. Počasie začína ovplyvňovať studený front, ktorý už prináša prvé zrážky na naše územie. Súčasne zosilňuje vietor a teploty začínajú klesať.

Front dorazil na Slovensko. Zimné počasie je pred bránami Slovenska

Zima na Slovensko prichádza. Počasie už v týchto chvíľach začína na západe Slovenska ovplyvňovať studený front, ktorý prináša zrážky a silný vietor. Začínajú už aj klesať teploty.

V nasledujúcich hodinách bude zmena výraznejšia a teploty začnú prudko padať. Postupne sa v priebehu noci rozšíria nad naše územie aj zrážky.

Začalo sa ochladzovať

Nad naše územie v týchto chvíľach vrcholí príliv veľmi teplého vzduchu od juhu, vďaka čomu je na juhu Slovenska až +20 °C. Zmena však prichádza od západu. V Česku počas celého dňa možno pozorovať výrazné teplotné rozdiely. Zatiaľ čo na východe krajiny sa teploty šplhali až k +20 °C, tak na západe je len tesne nad nulou a studený vzduch sa dostáva ďalej smerom na východ.

Zmena je už badateľná aj na západnom Slovensku. Napríklad na Záhorí sa už teplota z +20 °C dostala len na +10 °C a do 20:00 poklesne pod +5 °C. Ochladzuje sa už aj v Bratislave, kde je pri silnom vetra už len okolo +13 °C.

Práve vietor prináša zmenu. Vietor sa stáča z južného na severozápadný a silnie. Na západe nárazy presahujú rýchlosť 10 m/s a v nasledujúcich desiatkach minút budú prekračovať nárazy až cez 20 m/s, pričom teploty začnú ešte výraznejšie klesať.

Začínajú sa rozširovať zrážky

Spolu so silnejším vetrom a ochladením sa nad naše územie začínajú rozširovať aj zrážky. Prvé zrážky sa objavujú na juhozápade územia.

Zrážková činnosť sa v priebehu večera a noci rozšíri postupne nad celé západné a stredné Slovensko a ráno sa dostane nad východné Slovensko. Súčasne začne intenzita zrážok narastať a zrážky budú aj výdatnejšie.

Zatiaľ sa na celom našom území očakáva dážď. Hranica sneženia začne klesať v skorých ranných hodinách v oblasti severozápadného a severného Slovenska. Ráno by už v Žilinskom kraji malo snežiť.

Aktuálny postup zrážok sledujte na meteoradare.

Najnovšie správy