Front prináša na Slovensko prvé búrky. Postupne budú intenzívne

21.07.2020 o 13:24 - Peter Minárik

Na našom území sa začali vytvárať prehánky a búrky. V priebehu nasledujúcich hodín naberú na sile a môžu prinášať nebezpečné sprievodné javy.

Na našom území sa vytvárajú prvé prehánky a búrky. Tie začali vznikať v oblasti stredného Slovenska, pričom aktuálne naberajú na intenzite. 

Najsilnejšie búrky sa v týchto chvíľach vyskytujú v oblasti Banskobystrického kraja. Tieto búrky sú okrem prívalových zrážok sprevádzané aj výrazným krupobitím. 

Východne od Krupiny sa aktuálne vyskytuje najintenzívnejšia búrka, ktorá podľa radarových meraní môže priniesť aj viac ako 50 mm zrážok. K 13:15 zaznamenala detekcia bleskov celkovo viac ako 500 bleskových úderov.

V nasledujúcich minútach by sa mali búrky naďalej rozvíjať a presúvať sa smerom k východnému Slovensku, kde sa v oblasti Košického kraja a na krajnom východe očakávajú najintenzívnejšie búrky, ktoré by mali byť sprevádzané aj silnejším nárazovým vetrom.

Búrky by sa však mali vyskytovať aj na západe Slovenska. V týchto chvíľach sa na juhu Česka vytvárajú prvé búrky, ktoré by mali postúpiť nad Rakúsko a po 16:00 by sa mohli dostať aj do oblasti Záhoria.

Následne by sa búrky mali objavovať aj na ďalších miestach západného Slovenska. S búrkami dnes počítajte až do večerných hodín. Aktuálnu polohu zrážok sledujte TU.