Grécko hlási už tretiu obeť po vyčíňaní medikánu

21.09.2020 o 20:00 - Dominik Cenkner
  • Článok

Výrazná tlaková níž, ktorá v uplynulých dňoch ovplyvňovala pobrežie Grécka si vyžiadala ďalšiu obeť a množstvo materiálnych škôd. Tisíce domácností ostali pod vodou.

Grécko hlási už tretiu obeť po vyčíňaní medikánu
Medikán vyčíňal v Grécku, Foto: foxnews.com

Ešte v priebehu minulého týždňa sa očakávalo, že medikán, ktorý sa nad Stredozemným morom začal formovať môže priniesť ničivé následky. Formoval sa totiž nad veľmi teplotu vodou. Tá sa v oblasti Stredozemného mora pohybuje o 2 °C vyššie ako je na súčasnú ročnú dobu bežné.

Medzi Talianskom a Gréckom sa tak skutočne sformoval pomerne výrazný medikán, ktorý v piatok udrel na pobrežie Grécka. Medzi najviac postihnuté oblasti patrí ostrov Zakynthos a Kefalónia. Medikán dokonca v Kefalónii odplavil celú pláž.

Okrem množstva materiálnych škôd si, žiaľ, vyžiadal aj obete na životoch. Do týchto chvíľ grécke úrady hlásia 3 obete. Má ísť o dvoch mužov a jednu ženu. Záchranári naďalej pátrajú po nezvestnej žene v meste Karditsa.

Práve v ňom udreli najintenzívnejšie zrážky, ktoré oblasť zmenili na nepoznanie. Voda brala všetko čo jej stálo v ceste - diaľnice, mosty, úrodu na poliach a dokonca poškodila aj zdravotné stredisko v meste Mouzaki.

Medikány majú podobné vlastnosti ako hurikány či tajfúny. Môžu sa sformovať nad chladnejšími vodami a zvyčajne sa pohybujú od západu na východ, zatiaľ čo hurikány od východu na západ.

Najnovšie správy