Greta Thunbergová sa na jeden deň stala šéfredaktorkou švédskeho denníka

08.12.2020 o 17:00 - Dominik Cenkner
  • Článok

Greta Thunberg. Známa tínedžerka, ale najmä klimatická aktivistka sa v nedeľu na jeden deň stala šéfredaktorkou najčítanejšieho švédskeho denníka Dagens Nyheter. Prostredníctvom článkov sa snažila poukázať na najväčšie klimatické problémy.

Greta Thunbergová sa na jeden deň stala šéfredaktorkou švédskeho denníka
Greta Thunberg viackrát vystúpila aj na pôde Európskeho parlamentu, Foto: multimedia.europarl.europa.eu

Aktivistka, ktorú pozná celý svet, zvolila na titulku dominantnú fotografiu obrovského kráteru na ruskej Sibíri. Prostredníctvom nej ilustrovala, ako sa roztápa permafrost, teda dlhodobo zamrznutá pôda.

V hlavnom článku predstavila dedinku v ruskej Arktíde na pobreží Barentsovho mora. Kedysi bola pokrytá ľadom, dnes ho však tam už nenájdete. Greta Thunbergová priniesla článok aj v kategórii umenie.

V ňom sa rozpráva s 94-ročným britským prírodovedcom, moderátorom, scenáristom a producentom, ktorého azda ani netreba predstavovať. Davidom Attenboroughom. Témou rozhovoru bolo posilňovanie povedomia ľudí o klimatických zmenách.

Samotná Greta považuje krok zveriť najčítanejší časopis vo Švédsku, ktorý vychádza v náklade 350 000 výtlačkov denne a na internete ho číta ďalších milión ľudí, za šialené. „Keby to nebolo z dôvodu absurdnej skutočnosti, že sa nachádzame v existenčnej kríze, ktorú naša spoločnosť stále neberie na vedomie,“ napísala v komentári.

Greta Thunbergová sa do povedomia ľudí dostala najmä vďaka kritike médií aj štátnych predstaviteľov. Vyčíta im, že nedostatočne venujú pozornosť klimatickej kríze.

Najnovšie správy