Guvernér Kalifornie nariadil povinne znížiť spotrebu vody o štvrtinu

- P.M.
Článok
Kalifornia zvyčajne čerpá asi tretinu vody, ktorú štát spotrebuje, z pomaly sa topiaceho snehu, ktorý je v súčasnosti na historicky najnižšej úrovni.
Americký štát Kalifornia musí povinne znížiť spotrebu vody o štvrtinu. V boji s niekoľkoročným devastujúcim suchom to v stredu nariadil guvernér štátu Jerry Brown. Podľa agentúry Reuters sa opatrenie vzťahuje na občanov i podniky. Ide o prvú povinnú celoplošnú redukciu v dejinách Kalifornie, ktorá má znížiť spotrebu vody o 25 percent.

Priemyselné parky a golfové ihriská musia ihneď znížiť spotrebu vody o štvrtinu a na majiteľov domov bude vyvíjaný tlak, aby si namiesto trávnikov vyžadujúcich množstvo vody nasadili rastliny tolerujúce sucho. Na poľnohospodárov, ktorí už teraz majú menej vody na zavlažovanie, sa nariadenie nevzťahuje.

Kalifornia zvyčajne čerpá asi tretinu vody, ktorú štát spotrebuje, z pomaly sa topiaceho snehu, ktorý je v súčasnosti na historicky najnižšej úrovni. Naznačuje to, že sucho, ktoré trvá už vyše tri roky, sa zďaleka nekončí.

Demokratický guvernér Kalifornie, ktorý je vo funkcii štvrté volebné obdobie po sebe, povedal, že namiesto pol druha metra snehu sa na monitorovacej stanici v pohorí Sierra Nevada v súčasnosti nachádza zvädnutá tráva. "Je to prídelový systém. Iba ho uplatníme cez rozličné vodovodné správne systémy," uviedol Brown.

Štát podľa Browna vypracuje finančné plány, ktoré pomôžu rodinám a podnikom odstrániť plánovaných 4,6 milióna štvorcových metrov trávnikov a nahradiť staré zariadenia novšími, šetriacimi vodu.

Úrady budú pokutovať distribútorov vody, ktorí nariadenie o šetrení nedodržia, do výšky 10.000 dolárov za deň, citovala agentúra Reuters predsedníčku štátnej Rady pre kontrolu vodných zdrojov Feliciu Marcusovú. K novým predpisom patrí nariadenie, že nové projekty bývania nebudú môcť mať trávniky, ak nebudú mať zabudovaný mikrorozprašovací systém zavlažovania.

V oblasti San Joaquin-delta rieky Sacramento nechali už vlani pestovatelia tisíce akrov pôdy ladom v dôsledku vysokých cien vody a zníženia jej množstva, ktoré im štát bol ochotný predať na zavlažovanie. Státisíce ďalších akrov dopadnú zrejme tento rok rovnako a očakáva sa, že farmári odstránia stromy a vinohrady závislé na zavlažovaní, uviedla kalifornská ministerka pre potraviny a poľnohospodárstvo Karen Rossová.

Už v marci úrady zakázali polievať trávniky do 48 hodín po daždi a zakázali servírovať vodu v reštaurácii, ak o ňu zákazník sám nepožiada.