Haishen prepisuje históriu. Ide o tretí tajfún, ktorý mieri na Kóreu

07.09.2020 o 11:12 - Veronika Salayová
  • Článok

Tajfún Haishen včera zasiahol Japonsko a teraz mieri na Kóreu, ktorú veľkou silou zasiahne už dnes. Ide o mimoriadnu udalosť - v poradí tretí tajfún, ktorý mieri na Kóreu za posledné tri týždne.

Haishen prepisuje históriu. Ide o tretí tajfún, ktorý mieri na Kóreu
Foto: Severe Weather Europe

Kórea je v poslednom období ťažko skúšaná. Toto je v poradí už tretí tajfún, ktorý zasiahne Kórejský polostrov za posledné tri týždne. Tri tajfúny po sebe, ktoré pustošia Kórejský polostrov, neboli na pevnine už najmenej 75 rokov.

Tajfún Haishen včera zasiahol japonský ostrov Kjúšú, kde napáchal veľmi veľké materiálne škody a vyžiadal si aj zranenia 32 ľudí, pričom štyroch ľudí porezalo sklo z rozbitých okien evakuačného strediska. Dnes ráno bolo ešte približne 440-tisíc domov na juhozápade regiónu Kjúšu bez elektrickej energie.

Haishen ešte silu nestráca a rúti sa na sever Južnej Kórey, k druhému najväčšiemu mestu Pusan, uviedla meteorologická služba Južnej Kórey. Rýchlosť vetra dosahuje 140 km/h a očakáva sa, že škody budú značné.

Predpokladaná trasa tajfúnu Haishen. Zdroj: NOAA
Predpokladaná trasa tajfúnu Haishen. Zdroj: JTWC

Haishen by mal podľa očakávaní v pondelok večer prejsť aj okolo prístavného mesta Čchongdžin na severovýchode Severnej Kórey. Očakáva sa, že tajfún prinesie veľké povodne do veľkej časti Kórejského polostrova a aj do Číny. Silný vietor, búrky a následné povodne by mali zasiahnuť aj hraničné oblasti Číny.

Tajfún Haišen prichádza len niekoľko dní po tajfúne Maysak, ktorý na Kórejskom polostrove zanechal najmenej dvoch mŕtvych. Pred ním veľkou silou vyčíňal tajfún Bavi. Je veľký predpoklad, že Haishen bude jedným z najintenzívnejších tajfúnov v roku 2020. 

Za posledných 75 rokov neexistovala sezóna, kedy by Kórejsky polostrov zasiahli až tri tajfúny. 

 

Najnovšie správy