„Happy Face“ na Marse: Tento usmievajúci sa kráter pomáha vedcom

19.02.2021 o 19:00 - Veronika Salayová
  • Článok

„Happy Face“ je názov jedného z kráterov na Marse. Svoje meno – šťastná tvár – dostal podľa podoby s usmievajúcou sa tvárou človeka. Tento kráter však okrem milej podoby pomáha vedcom s výskumom zmien na červenej planéte. 

„Happy Face“ na Marse: Tento usmievajúci sa kráter pomáha vedcom
Kráter Happy Face na Marse. Snímka vľavo z roku 2011, vpravo z roku 2020. Foto: Iflsience

Aj keď momentálne žijeme v dobe, kedy nie vždy je dôvod na úsmev, tento kráter svojím šťastným výzorom mnohých rozveselí a podľa toho dostal aj svoje pomenovanie „Happy Face“, čiže v preklade šťastná tvár.

Veselo vyzerajúci kráter však zohráva na Marse dôležitú úlohu. Pomáha vedcom sledovať klimatické trendy na červenej planéte.

Prvýkrát tento kráter objavili v roku 2011, kedy pre svoju podobu s ľudskou tvárou okamžite vzbudil senzáciu. 

Kráter sa nachádza v oblasti južného pólu Marsu, na ktorej vládne mrazivé počasie, avšak v tejto časti Marsu postupom času dochádza k tzv. tepelnej erózii. 

Mars je veľmi studená planéta. Oxid uhličitý na Marse zamŕza a vytvára na zemi tenkú vrstvu suchého ľadu. Keď na ňu svieti Slnko, ľad sa topí, preskočí kvapalnú fázu a zmení sa priamo na paru, čo spôsobí eróziu na povrchu, vysvetľuje odborník Ross Beyer z tímu HiRISE.

Snímka z decembra 2020 ukazuje, ako sa planéta mení s dôsledku teplotných zmien. Kráter o 9 rokov neskôr odhaľuje viac červenej pôdy, čím sú jasne preukázané zmeny v klíme na Marse.

Ďalej, ako je vidieť na porovnávacím snímkach, „nos“ v roku 2011 pozostával z dvoch kruhových priehlbín. Do roku 2020 sa zväčšili a zlúčili do jedného.

Meranie týchto zmien pomáha vedcom pochopiť ročný cyklus usadenín a odstraňovania polárneho mrazu. Dlhšie pozorovania poskytujú prehľad o dlhodobých klimatických trendoch na Marse. 

Najnovšie správy