Hasiči na Slovensku bojovali s povodňami. Mali viac ako 140 výjazdov

15.06.2020 o 19:00 - Dominik Cenkner
  • Článok

Búrky, ktoré boli v nedeľu sprevádzané intenzívnymi zrážkami, dali poriadne zabrať aj hasičom najmä na západnom a strednom Slovensku. Podľa Prezídia Hasičského a záchranného zboru zasahovalo v postihnutých oblastiach takmer 300 dobrovoľných i profesionálnych hasičov.

Hasiči na Slovensku bojovali s povodňami. Mali viac ako 140 výjazdov
Ilustračné. Foto: Lucia Luci Budikova

Prvé búrky sa včera vytvorili okolo 10:30 h v oblasti okresu Partizánske. Postupne ich bolo čoraz viac a naberali aj na sile. Hasiči mali plné ruky práce najmä s odčerpávaním vody a so stavaním hrádz z vriec naplnených pieskom.

V Bratislavskom, Trnavskom, Nitrianskom a Banskobystrickom kraji sa počet výjazdov vyšplhal až na číslo 140. Vážna situácia bola v okrese Nové Zámky, kde bol v obci Belá, dôsledkom prívalových dažďov, vyhlásený tretí stupeň povodňovej aktivity.

Prívalové zrážky neobišli ani Jarovce, kde za krátky čas spadlo extrémnych 116 mm zrážok. Hasiči tam zasahovali 17 krát. Vodozádržné opatrenia, ktoré v tejto bratislavskej mestskej časti urobili len pred rokom vydržali takýto nápor vody len 10 minút.

Podľa informácií z Prezídia zasahovalo počas včerajšieho dňa pri mimoriadnych udalostiach takmer 300 hasičov a dobrovoľníkov, pričom nasadených bolo aj 95 kusov hasičskej techniky.

Od silných búrok by sme si mali dnes a zajtra oddýchnuť. Ak sa aj vyskytnú, nemali by spôsobovať takéto rozsiahle škody, ako tomu bolo počas víkendu.

Najnovšie správy