Hasiči pripravovali inštruktorov povodňovej záchrannej služby

14.07.2020 o 06:00 - Dominik Cenkner
  • Článok

Uplynulé týždne boli na Slovensku doslova búrlivé. Búrky boli na dennom poriadku. Často boli sprevádzané výdatnejšími zrážkami, ktoré spôsobovali lokálne povodne.

Hasiči pripravovali inštruktorov povodňovej záchrannej služby
Príprava inštruktorov povodňovej záchrannej služby, Foto: Facebook.com/Prezídium Hasičského a záchranného zboru

Mesiac jún bol zrážkovo nadnormálny. Búrky, ktoré sa vyskytovali takmer denno denne boli väčšinou sprevádzané výdatnejšími zrážkami. Tie často spôsobovali lokálne povodne.

V živej pamäti máme ešte situáciu v obci Pichne v sninskom okrese. Malú obec na severovýchode Slovenska zatopilo v priebehu troch dní trikrát. Voda tam spôsobila obrovské škody - zničila časť cesty, chodníka a škody rátali aj obyvatelia miestnych domov, ktoré zaplavilo.

Nepriaznivá situácia bola taktiež v ďalších oblastiach po celom Slovensku. Počas takýchto dní majú plné ruky práce aj hasiči. Tí pomáhajú s rôznymi potrebnými úkonmi.

Minulý týždeň sa na Strednej škole požiarnej ochrany v MV SR v Žiline uskutočnila odborná príprava na získanie odbornosti inštruktor povodňovej záchrannej služby. Príprava pozostávala z dvoch častí - teoretickej a praktickej, pričom druhá menovaná sa uskutočnila na vodnom toku rieky Váh.

Povodňová záchranná služba je v pohotovosti najmä počas povodní. Pomáhajú s evakuáciou osôb, zvierat a majetku z oblasti ohrozených záplavami, čerpajú vodu či odstraňujú zátarasy. Aj keď sme za ich prácu a nasadenie nesmierne vďační, predsa len by sme boli radšej, keby sme ich pomoc nikdy nepotrebovali. 

Najnovšie správy