Havaj zasiahli ničivé povodne. Spôsobili obrovské škody

10.03.2021 o 18:01 - Dominik Cenkner
  • Článok

V poradí 50. americký štát - Havaj, zasiahli v uplynulých dňoch ničivé povodne. Na ostrovoch museli dokonca vyhlásiť stav núdze. Voda totiž so sebou brala všetko, čo jej stálo v ceste.

Havaj zasiahli ničivé povodne. Spôsobili obrovské škody
Ničivé povodne na Havaji, zdroj: cnn.com

V uplynulých dňoch sme vám priniesli informácie o povodniach v Alžírsku či Španielsku. V prvom prípade sa o to postarali prudké dažde, v tom druhom pre zmenu búrky.

S vodou však bojujú aj na Havaji, a to najmä na ostrove Maui. Nepriaznivé počasie, ktoré v oblasti úraduje už niekoľko hodín, vyvolalo povodne, ktoré spôsobili obrovské škody.

Len na spomínanom ostrove Maui voda zničila či ťažko poškodila približne 6 domov. Za obeť padli aj dva mosty - v dedine Wong a Oahu.

Meteorológovia však pre obyvateľov nemajú dobré správy. Podľa predpovede by totiž malo nepriaznivé počasie pokračovať až do piatku.

Miestni takéto povodne už dlho nezažili

Jeden z miestnych obyvateľov, Mark Alexander, pre miestne médiá uviedol, že sa vo svojom dome v Haiku behom niekoľkých minút ocitol s vodou až po hrudník. „Nášho psa, Legendu, zmietla voda, ale našťastie sa mu podarilo vyliezť na strechu domu,“ opísal Alexander.

Dodal, že povodňová voda bola natoľko silná, že spálňu jeho dcéry vytrhlo aj so základmi. Teraz okrem iného musia bojovať aj s nánosmi blata.

To, že záplavy sú skutočne ničivé potvrdil aj starosta ostrova Maui, Michael Victorino. Podľa jeho slov mu miestni hlásia, že takéto povodne nezažili za posledných 25 rokov.

Našťastie sa nepriaznivá situácia doposiaľ zaobišla bez obetí na životoch. Úrady pre istotu evakuovali obyvateľov v okolí priehrady Kaupakalua v Haiku.

Povodne na ostrove Maui spôsobili obrovské škody, zdroj: cnn.com
Povodne na ostrove Maui spôsobili obrovské škody, zdroj: cnn.com

S povodňami bojujú aj na ďalšom ostrove

Núdzový stav kvôli povodniam vyhlásili v utorok aj na ostrove Oahu. Miestnych obyvateľov museli taktiež evakuovať.

Úrady vyzvali ľudí, aby sa čo najskôr dostali z oblasti, alebo sa presunuli na vyvýšené miesta. Aj tu povodne spôsobili množstvo škôd.

Za obeť aj v tomto prípade padol most, konkrétne Peahi a taktiež vyše 1000 domácností ostalo bez elektrickej energie. Informoval o tom starosta mesta a okresu Honolulu, Rick Blangiardi.

Najnovšie správy