Hladina Dunaja stúpa. V stredu dosiahne 1. povodňový stupeň

04.08.2020 o 21:35 - Ľubomír Franko
  • Článok

Hladina Dunaja po intenzívnych zrážkach stúpa. V utorok večer o 20:30 dosiahol úroveň 561 centimetrov. Kulminovať by mal v noci zo stredy na štvrtok, kedy môže dosiahnuť 1. povodňový stupeň.

Hladina Dunaja stúpa. V stredu dosiahne 1. povodňový stupeň

V oblasti Horného a Dolného Rakúska zaznamenali počas pondelku intenzívne búrky, ktoré priniesli výdatné zrážky. Keďže tieto oblasti patria do povodia Dunaju, zrážky logicky dvíhajú hladinu rieky.

Hladina Dunaju by mala postupne narastať a už dnes o 21:15 dosahovala úroveň 561 cm, čo je menej ako meter od úrovne 1. stupňa povodňovej aktivity.

Kulminácia Dunaja v Bratislave sa očakáva v noci zo stredy na štvrtok, kedy by mal dosiahnuť okolo 700 centimetrov, čo by zodpovedalo úrovni 1. stupňa povodňovej aktivity.

Predpoveď výšky hladiny Dunaju v Bratislave
Predpoveď výšky hladiny Dunaju v Bratislave, zdroj: SHMÚ

Následne by mal Dunaj začať klesať. Počas najbližších dní sa očakávajú zrážky najmä v južnej časti Balkánu. Do oblasti strednej Európy sa rozšíri výbežok vysokého tlaku vzduchu, čo bude viesť k stabilnejšiemu a teplejšiemu počasiu.

Víkend by mal byť slnečný a teplý aj na našom území. Výraznejšie popoludňajšie búrky sa zatiaľ neočakávajú a preto by mal byť ideálny na oddych.

Najnovšie správy